Z ostatniej chwili

BNI Polska – czy warto być w klubie?

grua BNI Polska - opinie negatywne i pozytywne o networkingu

Niejeden przedsiębiorca słyszał o BNI Polska, które zrzesza w swoich szeregach przedsiębiorców. Cała idea polega na tym, że członkowie organizacji polecają wzajemnie swoje biznesy, dzięki czemu robią coraz większe biznesy i zarabiają coraz więcej pieniędzy. Do czasu. Poniżej przedstawiamy Wam dwie historie byłych członków grupy BNI, abyście sami mogli wyrobić sobie pozytywną lub negatywną opinię, czy organizacja rzeczywiście jest tak nastawiona na pomaganie swoim członkom.

Sytuacja pierwsza – niezadowolenie z usług członka BNI

Firma A korzysta z usług firmy B. Jednak nie jest zadowolona. Podpisana umowa na czas określony, co miesiąc odbywają się rozmowy na temat tego, co warto poprawić, jednak jakość usług nie zmienia się. Pierwsze faktury zapłacone, kolejne zostają jednak podważone, ponieważ usługodawca nie jest zadowolony z tego, co firma B dla niego wykonuje. Firma B podaje jednak swojego kontrahenta na komitet członkowski, ponieważ ma niezapłacone faktury. Efekt? Firma A, mimo niezadowolenia z wykonanej usługi musi zapłacić faktury, bo w innym przypadku zostanie wyrzucona z grupy. Jest jeszcze możliwość kłócenia się przed komitetem o to, kto ma rację, ale jakie kompetencje sądownicze ma kilku przedsiębiorców, którzy siedzą akurat w tej kadencji w komitecie członkowskim? Strata dla firmy A na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, niewykonana usługa i niesmak, bo firma B dalej jest proud member BNI.

Sytuacja druga – komitet z powodu niezapłaconych faktur

Firma C kupiła produkty firmy D. Z części faktur nie zapłaciła ostatnich, na kwotę rzędu kilkuset złotych. Firma D wysłała fv na maile do członka – prezesa firmy, mimo podania dokładnych wytycznych, gdzie mają trafić. Nie upomina się o płatność, nie monituje jej. Do czasu, kiedy prezes firmy wyjeżdża na długi, zaplanowany wcześniej urlop, o którym wiedzieli wszyscy członkowie. W tym momencie firma D podaje firmę C na komitet z powodu niezapłaconych faktur. Tego samego dnia faktury zostają zapłacone, ponieważ zaprzyjaźnieni członkowie grupy informują o tym wspólnika prezesa. Wraca prezes – odbywa się zaplanowany komitet, na którym zostaje wyjaśnione, że faktury są zapłacone, że było to niedopatrzenie i że przeprasza za zwłokę, ale nie było to celowe. Komitet w postaci kilku członków grupy mimo to wyrzuca firmę C z grupy. Oficjalny komunikat od szefowej komitetu, który mailowo jest przekazany do firmy, BNI, zarządu i członków komitetu brzmi parafrazując: firma C została wykluczona z grupy BNI bo jest nierzetelna w stosunku do swoich usługodawców, usługobiorców i BNI. Przypomnijmy, złamaniem zasad BNI było niezapłacenie kilkuset złotych za fv do jednego członków, natomiast szefowa komitetu postanowiła pójść o krok dalej.

Smaczek w sytuacji drugiej?

Drugą odnogą działalności firmy D, która nie otrzymała na czas zapłaty za fakturę, były usługi, które wykonuje również firma C. W czasie kiedy firma C była członkiem grupy BNI razem z firmą D, ta druga nie omieszkała wykonywać dla innych z grupy tych samych usług. Tak została spełniona zasada o braku konkurencji w grupie. Nie minął miesiąc, a firma D oznajmiła, że zajmuje branżę pozostawioną po firmie C. Wojewódzki oddział BNI był poinformowany o całym zdarzeniu, otrzymał dowody, jednak umył zupełnie ręce.

Tym samym, sami dojdźcie do wniosku czy opłata za członkostwo w BNI Polska równa 5 tys. a obecnie 10 tys. zł za rok dla organizacji, które w sytuacji kryzysowej wypnie się na Was i pozwoli na niszczenie Waszej firmy, ma sens.

Aktualizacja:

BNI składka członkowska w 2021 roku

Według anonimowego komentarza członka BNI, składka członkowska w 2021 roku to 12 000 złotych.

Składka członkowska w 2021r to 12000zł. serio 12 tyś.:) . W zeszłym roku to było 5 tyś. Kto wpadł na taką stawkę?W innych krajach, lepiej rozwiniętych od nas mają np 1/4 tej składki. Ile muszą mniejsze firmy robić zleceń aby to się zwróciło ? Darmowe szkolenia? Dla mojej firmy nic nie wniosły, może dla kogoś początkującego będą przydatne.

Grupy BNI Polska

Nazwa Miasto
CREATIVE Białystok
FLOW Białystok
FUSION Białystok
GRAND Białystok
GROW Białystok
MORE Białystok
TIGERS Białystok
BESKID Bielsko-Biała
QUEEN Bielsko-Biała
TRUST Bielsko-Biała
EAGLES Bydgoszcz
ELITE Bydgoszcz
FENIX Bydgoszcz
HORIZON Bydgoszcz
LIONS Bydgoszcz
ROTUNDA Cieszyn
EUREKA Czechowice-Dziedzice
OMEGA Gdańsk
PORTO Gdańsk
SMART Gdańsk
WIZJA Gdynia
KREACJA Gliwice
FUTURE Inowrocław
BILLION Katowice
CARBON Katowice
CEO 50 Katowice
INDUSTRY Katowice
MERIDIAN Katowice
SILESIA Katowice
SUKCES Katowice
TEAM Katowice
CITY Kraków
IMPACT Kraków
KINGS Kraków
MASTERS Kraków
MILION Kraków
PREMIUM Kraków
PRIME Kraków
PRO Kraków
VICTORIA Kraków
VIKINGS Kraków
BULLS Legnica
FORTUNA Lublin
MOTOR Lublin
PERŁA Lublin
ROSE Lublin
CONNECTORS Łódź
FLY Łódź
ONE Łódź
RUN Łódź
TOP Łódź
WIN Łódź
MARGO Nowy Sącz
SANDECJA Nowy Sącz
ORION Rybnik
GLORY Rzeszów
GOLD Rzeszów
PRIDE Rzeszów
WINNERS Rzeszów
KORONA Sitkówka-Nowiny
LELIWA Tarnów
ANGELS Toruń
COPERNICUS Toruń
GOTHIC Toruń
ENERGIA Tychy
CONNECT Warszawa
DIAMONDS Warszawa
DREAM TEAM Warszawa
DRIVE Warszawa
EFEKT Warszawa
IDEA Warszawa
LEADERS Warszawa
PLUS Warszawa
POWER Warszawa
SUN Warszawa
SYNERGY Warszawa
VARSOVIA Warszawa
WSPÓLNA Warszawa
CENTRUM Włocławek
NORTH Wrocław
PLATON Wrocław
SOKRATES Wrocław
WEST Wrocław
ZAGŁĘBIE Zagłębie
PARTNERS Żywiec

Co Ty sądzisz o tej BNI? Zostaw swoją opinię w komentarzu.

10 Comments

 • Jeśli “poszkodowane” firmy faktycznie są poszkodowane, to czemu nie występują na drogę sądową? Chyba, że sądy też są w klubie BNI? 🙂

  • @Ela Baron tu raczej nie chodzi o poszkodowanie dotyczące finansów. Raczej o to, że będąc członkiem BNI powinno się czuć bezpiecznie w organizacji, która mówi o wartościach i o tym, że w jednej grupie może być tylko jeden przedstawiciel branży, nie ma konkurencji, wszyscy sobie pomagają itp. A jak widać na załączonych przykładach, jak przychodzi co do czego, to BNI umywa ręce. To trochę się kłóci z ideami i wartościami, o których głośno mówią

 • Opisane powyżej sytuacje są w BNI częste. Usuwa się z organizacji ludzi niewygodnych tych, którzy np. kwestionują te miliony podawane na każdym spotkaniu, jako rzekomo zarobione przez członków grupy. Wyłączność jednej branży to fikcja. Kiedy zapłacisz składkę i dostaniesz się do organizacji, to po kilku tygodniach/miesiącach dowiesz się pocztą pantoflową, od kolegów z grupy, ze jest inny członek, który nieoficjalnie robi dokładnie to co ty, tylko nie mówi o tym oficjalnie, ale wszyscy i tak o tym wiedzą. Ponieważ on jest w organizacji kilka lat, to nic nie możesz na to poradzić. Jeśli zgłosisz to do zarządu grupy, to raczej usuną z grupy ciebie, np. za to że kwestionujesz to co oficjalnie mówi sie na spotkaniach BNI.
  Trzeba pamiętać, że BNI jest stworzona przede wszystkim po to by zarabiać pieniądze dla siebie a nie dla członków grupy. Głoszą piękne, populistyczne hasła, żeby ściągnąć do organizacji kolejne osoby, które zapłacą składkę.

 • BNI nie jest wiarygodne. Nie ma żadnych zasad spisanych w procedurach czy regulaminach. To nie jest organizacja a tzw. “wolna amerykanka”, to przedszkole przedsiębiorczości. Nie polecam.

 • Jestem właśnie na pierwszym spotkaniu. zobaczymy . jestem tak zwanym ciężkim klientem, ciężko mnie przekonać, jestem po wielu szkoleniach sprzedażowych i techniki na mnie nie działają 😀
  Jestem ciekawa ile kosztuje członkostwo 🙂

 • Ściema, nie dajcie się na to złapać, im zależy tylko na waszej składce. Mądrości, które przekazują, nie mają odzwierciedlenia w prawdziwym dzisiejszym życiu, takie prawdy były aktualne w latach 80 ubiegłego wieku , nie wchodź w w to.

 • Jestem członkiem grupy BNI 🙂
  Składka członkowska w 2021r to 12000zł. serio 12 tyś.:) . W zeszłym roku to było 5 tyś. Kto wpadł na taką stawkę?W innych krajach, lepiej rozwiniętych od nas mają np 1/4 tej składki. Ile muszą mniejsze firmy robić zleceń aby to się zwróciło ? Darmowe szkolenia? Dla mojej firmy nic nie wniosły, może dla kogoś początkującego będą przydatne.
  Brak jasnych i stanowczych zasad. Wyłączność branży to wielka ściema. Przykładowo do BNI wchodzi elektryk, bo branża jest wolna. Po czasie okazuje się ze te same zlecenia trafiają do 3-4 innych firm, co robią też elektrykę , ale weszły z innymi branżami np alarmy albo sieci komputerowe 🙂 Firma wchodzi do BNI z ubezpieczeniami na życie, a później okazuje się że robi wszystkie ubezpieczenia, a do tego kredyty i leasingi. Wchodzi inna firma, co robi kredyty firmowe, ale po czasie okazuje się że robi wszystkie możliwe kredyty, leasingi i dodatkowo ubezpieczenia…..
  Wchodzi firma z projektowaniem wnętrz, no cóż, ktoś jeszcze to też robi XD.

  Druga sprawa, to otrzymujesz kontakty i zlecenia właśnie od członków. No wygląda to super, właściciel firmy będzie się starał dać tobie zlecenie, bo może Ty dasz jemu.
  Niestety nikt nie weryfikuje firm.(ważne że jest opłacona składka) Firmy np doradcy, którym składka zwróci sie po jednym zleceniu wrzucają swoich pracowników do kilku grup. Czyli jest jedna firma, która ma podzielić swoje kontakty i zlecenia na klika grup, co w efekcie końcowym przekłada się na mniejszą szansę na biznes dla pozostałych.

  Spotkania są organizowane przed godziną 7 rano, czyli trzeba wstać po 6 , a przy spotkaniach na żywo, to o 5:30 🙂
  Do tego wypełnianie tabelek obowiązkowe szkolenia raporty, itp. Tak jak byś pracował w korporacji 😀
  BNI lubi przedstawiać się kwotami jakie dzięki nim zarobili przedsiębiorcy. Firma dostała zlecenia na dostawę sprzętu na kwotę 20000, super, ale zysk z tego zlecenia to 1000zł jednak ta kwota słabo wygląda więc będziemy się chwalić przychodem, czyli 20tyś 🙂

 • Byłem w BNI i nie polecam, wręcz ostrzegam. Wstępując do BNI to ty jesteś dla nich a nie oni dla ciebie, wycisną cię jak cytrynę z kontaktów, które potem wykorzystają aby ściągnąć do BNI i na nich zarobić. Jak pojawią się problemy, czy konflikty to umywają ręce.

 • To Bni to taka sekta jak Scandia co po kilku latach skaledek na niby twoje konto a ich wypłaca milion i Ambergold .Zastanawia mnie to polecanie jeden drugiemu , liczy się składka w BNI i pracodawca obcina kasę pracownikom bo tak ma sprawny mózg Brawoooo BNI naiwnych nie brakuje

 • Widzę komentarze sfrustrowanych byłych członków organizacji. Szkoda że nie próbowaliście wyjaśniać sprawy na bieżąco tylko macie fochy. Miałem sytuacje napięte i zawsze udało mi się je wyjaśnić bez zbędnego bólu. Sam byłem motorem usunięcia z organizacji kilku “braczy”, którzy przychodzili brać rekomendacje nie dając nic w zamian. Zasady i procedury są spisane – nie jest to problem żeby je uzyskać, są nawet dostępne online. Ale potrzeba do tego dobrej woli. Dlaczego w organizacji jest w Polsce ok 2,5 tysiąca ludzi, a tutaj na forum narzeka kilku? Jeśli ktoś postronny ma wątpliwości – chętnie zaproszę go na spotkanie w Warszawie. W każdej organizacji znajdą się nieodpowiedni ludzie, ale właśnie po to są procedury aby takich ludzi eliminować z naszego grona.

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej