Z ostatniej chwili

BNI Polska – czy warto być w klubie?

grua BNI Polska - opinie negatywne i pozytywne o networkingu

Niejeden przedsiębiorca słyszał o BNI Polska, które zrzesza w swoich szeregach przedsiębiorców. Cała idea polega na tym, że członkowie organizacji polecają wzajemnie swoje biznesy, dzięki czemu robią coraz większe biznesy i zarabiają coraz więcej pieniędzy. Do czasu. Poniżej przedstawiamy Wam dwie historie byłych członków grupy BNI, abyście sami mogli wyrobić sobie pozytywną lub negatywną opinię, czy organizacja rzeczywiście jest tak nastawiona na pomaganie swoim członkom.

Sytuacja pierwsza – niezadowolenie z usług członka BNI

Firma A korzysta z usług firmy B. Jednak nie jest zadowolona. Podpisana umowa na czas określony, co miesiąc odbywają się rozmowy na temat tego, co warto poprawić, jednak jakość usług nie zmienia się. Pierwsze faktury zapłacone, kolejne zostają jednak podważone, ponieważ usługodawca nie jest zadowolony z tego, co firma B dla niego wykonuje. Firma B podaje jednak swojego kontrahenta na komitet członkowski, ponieważ ma niezapłacone faktury. Efekt? Firma A, mimo niezadowolenia z wykonanej usługi musi zapłacić faktury, bo w innym przypadku zostanie wyrzucona z grupy. Jest jeszcze możliwość kłócenia się przed komitetem o to, kto ma rację, ale jakie kompetencje sądownicze ma kilku przedsiębiorców, którzy siedzą akurat w tej kadencji w komitecie członkowskim? Strata dla firmy A na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, niewykonana usługa i niesmak, bo firma B dalej jest proud member BNI.

Sytuacja druga – komitet z powodu niezapłaconych faktur

Firma C kupiła produkty firmy D. Z części faktur nie zapłaciła ostatnich, na kwotę rzędu kilkuset złotych. Firma D wysłała fv na maile do członka – prezesa firmy, mimo podania dokładnych wytycznych, gdzie mają trafić. Nie upomina się o płatność, nie monituje jej. Do czasu, kiedy prezes firmy wyjeżdża na długi, zaplanowany wcześniej urlop, o którym wiedzieli wszyscy członkowie. W tym momencie firma D podaje firmę C na komitet z powodu niezapłaconych faktur. Tego samego dnia faktury zostają zapłacone, ponieważ zaprzyjaźnieni członkowie grupy informują o tym wspólnika prezesa. Wraca prezes – odbywa się zaplanowany komitet, na którym zostaje wyjaśnione, że faktury są zapłacone, że było to niedopatrzenie i że przeprasza za zwłokę, ale nie było to celowe. Komitet w postaci kilku członków grupy mimo to wyrzuca firmę C z grupy. Oficjalny komunikat od szefowej komitetu, który mailowo jest przekazany do firmy, BNI, zarządu i członków komitetu brzmi parafrazując: firma C została wykluczona z grupy BNI bo jest nierzetelna w stosunku do swoich usługodawców, usługobiorców i BNI. Przypomnijmy, złamaniem zasad BNI było niezapłacenie kilkuset złotych za fv do jednego członków, natomiast szefowa komitetu postanowiła pójść o krok dalej.

Smaczek w sytuacji drugiej?

Drugą odnogą działalności firmy D, która nie otrzymała na czas zapłaty za fakturę, były usługi, które wykonuje również firma C. W czasie kiedy firma C była członkiem grupy BNI razem z firmą D, ta druga nie omieszkała wykonywać dla innych z grupy tych samych usług. Tak została spełniona zasada o braku konkurencji w grupie. Nie minął miesiąc, a firma D oznajmiła, że zajmuje branżę pozostawioną po firmie C. Wojewódzki oddział BNI był poinformowany o całym zdarzeniu, otrzymał dowody, jednak umył zupełnie ręce.

Tym samym, sami dojdźcie do wniosku czy opłata za członkostwo w BNI Polska równa 5 tys. a obecnie 10 tys. zł za rok dla organizacji, które w sytuacji kryzysowej wypnie się na Was i pozwoli na niszczenie Waszej firmy, ma sens.

Aktualizacja:

BNI składka członkowska w 2021 roku

Według anonimowego komentarza członka BNI, składka członkowska w 2021 roku to 12 000 złotych.

Składka członkowska w 2021r to 12000zł. serio 12 tyś.:) . W zeszłym roku to było 5 tyś. Kto wpadł na taką stawkę?W innych krajach, lepiej rozwiniętych od nas mają np 1/4 tej składki. Ile muszą mniejsze firmy robić zleceń aby to się zwróciło ? Darmowe szkolenia? Dla mojej firmy nic nie wniosły, może dla kogoś początkującego będą przydatne.

Grupy BNI Polska

Nazwa Miasto
CREATIVE Białystok
FLOW Białystok
FUSION Białystok
GRAND Białystok
GROW Białystok
MORE Białystok
TIGERS Białystok
BESKID Bielsko-Biała
QUEEN Bielsko-Biała
TRUST Bielsko-Biała
EAGLES Bydgoszcz
ELITE Bydgoszcz
FENIX Bydgoszcz
HORIZON Bydgoszcz
LIONS Bydgoszcz
ROTUNDA Cieszyn
EUREKA Czechowice-Dziedzice
OMEGA Gdańsk
PORTO Gdańsk
SMART Gdańsk
WIZJA Gdynia
KREACJA Gliwice
FUTURE Inowrocław
BILLION Katowice
CARBON Katowice
CEO 50 Katowice
INDUSTRY Katowice
MERIDIAN Katowice
SILESIA Katowice
SUKCES Katowice
TEAM Katowice
CITY Kraków
IMPACT Kraków
KINGS Kraków
MASTERS Kraków
MILION Kraków
PREMIUM Kraków
PRIME Kraków
PRO Kraków
VICTORIA Kraków
VIKINGS Kraków
BULLS Legnica
FORTUNA Lublin
MOTOR Lublin
PERŁA Lublin
ROSE Lublin
CONNECTORS Łódź
FLY Łódź
ONE Łódź
RUN Łódź
TOP Łódź
WIN Łódź
MARGO Nowy Sącz
SANDECJA Nowy Sącz
ORION Rybnik
GLORY Rzeszów
GOLD Rzeszów
PRIDE Rzeszów
WINNERS Rzeszów
KORONA Sitkówka-Nowiny
LELIWA Tarnów
ANGELS Toruń
COPERNICUS Toruń
GOTHIC Toruń
ENERGIA Tychy
CONNECT Warszawa
DIAMONDS Warszawa
DREAM TEAM Warszawa
DRIVE Warszawa
EFEKT Warszawa
IDEA Warszawa
LEADERS Warszawa
PLUS Warszawa
POWER Warszawa
SUN Warszawa
SYNERGY Warszawa
VARSOVIA Warszawa
WSPÓLNA Warszawa
CENTRUM Włocławek
NORTH Wrocław
PLATON Wrocław
SOKRATES Wrocław
WEST Wrocław
ZAGŁĘBIE Zagłębie
PARTNERS Żywiec

Co Ty sądzisz o tej BNI? Zostaw swoją opinię w komentarzu.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej