Z ostatniej chwili

Kask na motor dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model?

kask na motor dla dziecka
Zabierając dziecko na motocykl, należy zapewnić mu najwyższe bezpieczeństwo. Te zależne jest przede wszystkim od kasku. Planując wspólne wycieczki lub treningi ze swoją pociechą, należy więc dużą uwagę zwrócić na jego specyfikację. Które parametry mają jednak największe znaczenie? Co należy wiedzieć, by w trakcie eksploatacji nie spotkały nas przykre niespodzianki? Wyjaśniamy to w nowym artykule. 
Na rynku znajdziemy szeroki wybór kasków motocyklowych przeznaczonych dla najmłodszych. Są w nich stosowane te same technologie, co w “dorosłych” modelach. Duże zróżnicowanie poszczególnych wariantów sprawia, że wielu klientów może mieć spore problemy z wyborem tego, który dla ich pociechy będzie najlepszym rozwiązaniem. By pomóc im w uniknięciu ewentualnych trudności, przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy na co zwrócić uwagę, by kask służył długi czas, zapewniał wysoki komfort i, co najważniejsze, wydajnie chronił głowę malucha w razie uderzenia. 

Kaski dziecięce – czym różnią się od modeli dla dorosłych motocyklistów?

Model dla dzieci lub nastolatków nie jest jedynie zminiaturyzowaną wersją dorosłego kasku. Jako że głowa dziecka ma inną budowę niż dorosłego, musi też cechować inną konstrukcją, zapewniającą optymalną ochronę wszystkich części. Spore znaczenie ma też waga. Kask o masie typowej dla “dorosłych” konstrukcji byłby zbyt ciężki dla małego motocyklisty i w najlepszym razie nie pozwoliłby mu na bezpieczną jazdę. W najgorszym przypadku dziecko nie byłoby w stanie nawet nosić konkretnego kasku. Ten ostatni aspekt szczególnie ważny okazuje się w przypadku dzieci w wieku do 11 lat, które nosząc kaski przeznaczone dla dorosłych są narażone na wiele problemów – w tym bóle karku, ramion i głowy.

Kask na motor dla dziecka – jak wybrać? Od czego zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Kask dziecięcy, tak samo jak dorosły, powinien być idealnie dobrany do potrzeb użytkownika oraz specyfiki uprawianej przez niego dyscypliny. Jeśli nie będzie on dopasowany, jego użytkowanie nie tylko będzie wiązało się ze sporym dyskomfortem, ale też z podwyższonym ryzykiem awarii. By tego uniknąć, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
  • rozmiar dopasowany do obwodu głowy dziecka;
  • rodzaj konstrukcji;
  • materiał wykonania;
  • design – to kwestia mocno indywidualna i powinna być uzależniona od upodobań dziecka.

Jeśli chodzi o rozmiar kasku, wielu rodziców przy jego doborze popełnia poważny błąd. Chodzi o kupowanie kasków większych niż głowa dziecka. Najczęściej taka decyzja jest motywowana przekonaniem, że kask będzie służył dłużej. Niestety w ten sposób narażamy malucha na poważny dyskomfort i obniżamy poziom jego bezpieczeństwa. By mieć pewność, że dokonujemy właściwego pomiaru, należy posłużyć się miarą krawiecką i przyłożyć ją ok. 2 centymetry ponad linią brwi. Więcej porad można znaleźć na imready.eu/czytaj/porady-dla-motocyklistow/kaski-motocyklowe-dla-dzieci-jak-wybrac-ten-odpowiedni.

Kaski integralne czy otwarte? Jak typ kaski powinien mieć młody motocyklista?

Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, bardzo ważnym czynnikiem jest typ budowy kasku. Dla dzieci warto wybierać przede wszystkim kaski integralne. Dzięki temu, że osłaniają one całą głowę, zapewniają najwyższy stopień ochrony podczas upadku. Szczególnie ważne jest to w przypadku dyscyplin związanych ze zwiększonym ryzykiem – np. crossu lub enduro. 
Kaski otwarte są wprawdzie znacznie wygodniejsze od integralnych, ale gorzej od nich wypadają pod względem bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie znajdują one zastosowania dla dzieci. Sprawdzą się przede wszystkim w spokojnej, rekreacyjnej jeździe. Jeśli więc zabieracie swoją pociechę jako pasażera podczas wycieczek lub miejskich dojazdów. Dodatkowe auty tego rozwiązania to łatwiejsze zakładanie (ważne szczególnie w przypadku najmłodszych użytkowników) oraz zazwyczaj niższa cena

Kask motocyklowy, który sprawdzi się w każdych warunkach. Poliwęglan czy włókno szklane?

Jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na to, jaką ochronę zapewnia konkretny model kasku jest materiał, z którego został on wykonany. Obecnie największe znaczenie mają kaski z poliwęglanu oraz włókien szklanych. Materiały te cechują się dużą wytrzymałością i w razie uderzenia zachowują swoją pierwotną formę, doskonale chroniąc głowę użytkownika. By mieć pewność, że w trudnej sytuacji kask nas nie zawiedzie, warto wybierać modele, których skorupa składa się z co najmniej trzech warstw. Uwagę zwróćcie także materiał podszewki. Dla pełnego komfortu warto sięgnąć po modele z podszewką z EPS o podwójnej gęstości.

Kaski motocyklowe – kupuj wygodnie w sklepie internetowym. Szeroki wybór i najwyższa jakość

O ile tylko prawidłowo zmierzycie obwód głowy dziecka, nie powinniście obawiać się, że bez przymierzenia dobierzecie nieodpowiedni kask kupując online. Poza tym zawsze możecie skorzystać z prawa do darmowego zwrotu. Wybierając sklep internetowy, zyskujecie natomiast dostęp do wielu korzyści. W ten sposób kask kupicie znacznie wygodniej niż w sklepie stacjonarnym – szczególnie jeśli mieszkacie w małej miejscowości, w której nie ma sklepu z artykułami dla motocyklistów. Nie bez znaczenia jest też szeroki wybór – w sieci bez trudu znajdziecie model dostosowany do potrzeb waszego dziecka. 

 

Materiał powstał we współpracy z partnerem Inter Motors