Z ostatniej chwili

Kiedy wypłaca się ekwiwalent urlopowy?

Pracownikowi, który podpisał umowę o pracę z pracodawcą, przysługuje określona liczba urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. W przypadku rozstania się stron konieczne jest wykorzystanie wszystkich zaległych oraz bieżących dni urlopu. W innym razie pracodawca na obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Jak pracodawca może uniknąć wypłaty ekwiwalentu?

Kiedy tylko istnieje taka możliwość, pracownik, z którym rozwiązywana jest umowa, wysyłany jest na urlop. Wypłata ekwiwalentu jest traktowana raczej jako ostateczność. Kodeks pracy daje możliwość wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Jednak długość wypowiedzenia uzależniona jest od stażu pracy, przez co nie zawsze jest możliwość wykorzystania całości urlopu. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia otrzymują tylko osoby, których staż pracy u danego pracodawcy wynosi minimum trzy lata. Natomiast jeśli zatrudnienie trwa krócej, to automatycznie zmniejsza się okres wypowiedzenia.

Czy ekwiwalent urlopowy należy się pracownikowi, który nie rozwiązuje umowy?

Wypłata środków pieniężnych za niewykorzystany urlop należy się wyłącznie tym osobom, które zatrudnione są na umowę o pracę. Umowy cywilnoprawne nie przewidują płatnego urlopu, przez co ta kwestia nie ma do nich zastosowania. Warto też dodać, że tylko w momencie rozwiązywania umowy pracodawca ma obowiązek wysłania pracownika na urlop lub wypłacenia ekwiwalentu. Bowiem kiedy stosunek o pracę trwa, a pracownik do 30. września nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za rok ubiegły, to on przepada i nie ma podstaw do ubiegania się o zapłatę za niewykorzystane dni wolnego. Pracodawcy szukający specjalistów z zakresu prawa pracy, chcący doradzić się w różnych kwestiach, mogą skorzystać z usług radcy prawnego z prawa pracy. Kancelaria TGC Corporate Lawyers istnieje w Polsce od trzydziestu lat i obsługuje mnóstwo firm.

Podsumowując, Kodeks pracy przewiduje wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wyłącznie wtedy, gdy strony rozwiązują ze sobą umowę o pracę.

2 Comments