Z ostatniej chwili

Samochód kontra rower. Co można zyskać przesiadając się na dwa kółka?

foto: materiały prasowe foto: materiały prasowe

Minuta jazdy rowerem przedłuża podobno życie o 1 minutę. Jeśli więc do pracy macie dokładnie 666 km w jedną stronę, w ciągu 10 lat wydłużycie swoje życie o 26 lat. I jeszcze zostanie Wam w kieszeni 1,6 mln złotych, które musielibyście wydać na paliwo.

Coś się nie zgadza w tym tricku na nieśmiertelność? Kalkulator rowerowy jest dokładny i wiarygodny naukowo, nie jest jednak odporny na trollowanie – bez chwili zastanowienia przyjął, że rzeczywiście można każdego dnia jechać do pracy 666 km na rowerze, poświęcając na to 44 godziny. W jedną stronę.

Jeśli jednak do przygotowanego przez Omni Calculator narzędzia wpiszemy prawdziwe dane, dostaniemy dokładne wyliczenia dotyczące korzyści, jakie my oraz cały świat odniesie w przypadku poddania się czarowi Dnia Ziemi i zamienieniu samochodu na rower.

Polscy programiści wiedzą, co robią – dzięki nim dowiedzieliśmy się już między innymi, że spalenie kalorii z kilku pączków wymaga dobrych kilkunastu godzin intensywnego leżenia w bezruchu. Bądź też znacznie krótszej sesji ostrego seksu.

Rower kontra samochód – co się bardziej opłaca?

Tym razem Omni Calculator stworzył narzędzie, które w dobitny sposób pokazuje finansowe, zdrowotne i środowiskowe korzyści z zamienienia samochodu na rower.

Jaki byłby efekt przesiadki z samochodu na rower np. na 5 lat? Ile dzięki temu mógłbyś dłużej żyć? O ile zredukowałbyś emisję dwutlenku węgla? Ile pieniędzy zostałoby Ci w kieszeni? Ten kalkulator odpowie na te wszystkie pytania. Nie będziesz już musiał zgadywać; lecz w ciągu zaledwie kilku sekund określisz wpływ, jaki jazda na rowerze będzie miała na Twoje życie – dodatkowo możesz przeliczyć godziny spędzone na rowerze na drzewa lub też na dodatkowe dni życia.

Żeby obliczenia były dokładne, trzeba podać kilka podstawowych informacji:

  • odległość od domu do pracy (w jedną stronę)
  • liczbę dni w tygodniu, w których jeździ się do pracy
  • poziom natężenia ruchu samochodowego
  • typ silnika
  • rok produkcji

Po wprowadzeniu dokładnych danych można sprawdzić, czy przesiadka na rower nie stanie się cudownym lekiem na całe zło panujące na świecie, ile można się na tym wzbogacić i o ile z powodu stania się cyklistą (a może nawet i wegetarianinem) będziemy żyć dłużej. Oczywiście trzeba uważać, bo jazda rowerem po ulicy nie zawsze jest bezpieczna!

Dowiedz się o korzyściach płynących z posiadania e-roweru!