Z ostatniej chwili

Powrót do przeszłości – czego szukać w antykwariatach?

czego szukać w antykwariatach?

Chociaż antykwariat wielu osobom może kojarzyć się wyłącznie z niemodnymi już przedmiotami, to jest to miejsce, które wciąż posiada licznych miłośników. Zresztą trudno się im dziwić, ponieważ jeśli udamy się do niego, to już po przejściu progu dostrzega się, że nie jest to typowe przedsiębiorstwo. Panuje w nim niepowtarzalny, trudny do określenia klimat, który tworzy przede wszystkim asortyment, który jest nie tylko bardzo zróżnicowany, ale również naprawdę wyjątkowy. W jego skład wchodzą przede wszystkim książki, które piętrzą się nie tylko w regałach sięgających samego sufitu, ale również licznych pudłach. Można wśród nich znaleźć prawdziwe perełki w postaci między innymi specjalnych wydań, jednak tak zwanych białych kruków nie brakuje również w innych przedmiotach oferowanych przez antykwariat. Czego zatem warto szukać w takich miejscach?

Sztuka sprzed lat

Antykwariaty są miejscami, w których bez wątpienia odnajdzie się każdy miłośnik wszelakiej sztuki. Nie brakuje w nich bowiem obrazów, plakatów, a niekiedy nawet rzeźb. Warto podkreślić, że większość dzieł pochodzi sprzed wielu lat, dlatego także stanowią jedyną w swoim rodzaju dekorację w każdym wnętrzu. Mnogość tematów oraz motywów, które znajdują się na tych dziełach, sprawia, że każdy znajdzie wśród nich co najmniej jeden, który trafi w jego gusta. Warto w tym przypadku wyróżnić plakaty, ponieważ to właśnie one najczęściej znajdują się na ścianach antykwariatów. Większość z nich stanowią te pochodzące z okresu PRL-u, jednak o czym warto pamiętać, nie są to jedynie afisze propagandowe, ale również te stworzone przez przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, która została stworzona tak naprawdę dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Nie brakuje jednak również tych, które promowały filmy czy trasy koncertowe. Wybór jest naprawdę ogromny!

Muzyka w każdej postaci

Wchodząc do antykwariatu, człowieka doświadcza prawdziwego zetknięcia ze sztuką i to nie tylko z jej plastyczną dziedziną. Nie brakuje tam bowiem muzyki w niemalże każdej możliwej postaci, a także z każdego wyróżnionego gatunku. Prawdziwą radość z wizyty w tym miejscu będą mieli kolekcjonerzy winyli, które obecnie wydają się przeżywać tak zwaną drugą młodość. W asortymencie można znaleźć całe ich stosy oraz pełne pudła, a na znacznej większość płyt winylowych znajdują się piosenki z lat 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Warto jednak pamiętać o tym, żeby przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdzić stan wybranego winyla. Jednak w antykwariacie można znaleźć również bardziej nowoczesne nośniki z muzyką, czyli płyty CD. Warto przejrzeć znajdujące się w tej grupie przedmioty, ponieważ niejednokrotnie można trafić na nagranie z trasy koncertowej czy płyty niszowych zespołów.

Niepowtarzalne książki

Książki są nie tylko tym, co najbardziej kojarzy nam się z antykwariatami, ale stanowią one także największą część ich zaopatrzenia. Jest to zatem doskonałe miejsce dla każdej osoby, którą fascynuje wszelka literatura i która kolejne tytuły czyta w przeciągu dosłownie kilku dni. W antykwariacie można trafić na wiele współczesnych wydawnictw oraz bestsellerów z ostatnich lat. Jednak to nie one są tym, czego poszukuje znaczna większość klientów. Czyhają oni na książki niepowtarzalne, które nie znajdą w innym miejscu, niż w antykwariacie. Mogą być to zarówno te wydane w niskich nakładach, jak i pierwsze wydania literackich klasyków. Bardzo często pomiędzy książkami można znaleźć także komiksy, których egzemplarze są prawdziwą rzadkością, a przez to także nie lada gratką. Warto zatem wejść do antykwariatu i znaleźć dla siebie coś niepowtarzalnego.

Dowiedz się więcej na temat chorału solesmańskiego.

2 Comments