W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ogromnym rozwojem branży turystycznej. Coraz więcej właścicieli inwestuje w to, aby w jednym czasie móc pomieścić w swoich hotelach jak największą liczbę osób. Jednak większy hotel to większy problem. Aby usprawnić organizację pracy hotelu, warto postawić na dobry system zarządzania hotelem, taki jak RH2 od GiP – https://www.gip.com.pl/systemy-hotelowe-i-gastronomiczne/hotele/.
Z czym to się jednak wiąże?
Po pierwsze, ciągłe zwiększanie możliwości przerobowych hotelu stanowi niezwykle trudne zadanie dla menadżerów oraz dla samego właściciela. Konieczne staje się bowiem efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Zwiększenie liczby gości wiąże się także z bezpośrednią koniecznością zwiększenia liczby zatrudnionych osób w charakterze obsługi hotelowe. Chodzi oczywiście między innymi o ekipę sprzątającą, o kelnerów oraz osoby z innych działów obsługi. W pewnym momencie okazuje się, że dalszy rozwój hotelu staje się możliwy jedynie w przypadku zastosowania specjalistycznych narzędzi ułatwiających pracę.
O co tak właściwie chodzi?
Mowa oczywiście o ciekawym rozwiązaniu, jakim jest system zarządzania hotelem. Dzięki temu narzędziu właściciel może usprawnić kontakt z personelem i w łatwy sposób podzielić zadania do wykonania. Jeszcze nigdy wcześniej zarządzanie recepcją, rezerwacjami i działem związanym z marketingiem nie było aż tak łatwe! Wielu właścicieli hoteli narzeka na to, że systemy zarządzania starszej generacji nie posiadały udogodnienia umożliwiającego dostosowanie zakupionego rozwiązania do wielkości hotelu. Teraz jednak nie stanowi to większego problemu! Co więcej, możliwy jest także dobór odpowiednich komponentów, tak aby zmniejszyć koszty przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów.
System zarządzania hotelem umożliwia także zarządzanie całą siecią hotelową. Dodatkowo, bazuje on na opinii i rozwiązaniach poprzednich wersji, co umożliwia wdrożenie sprawdzonych opcji, które zdały egzamin praktyczny ze swojego działania.
Co zatem system zarządzania hotelem oferuje?
Po pierwsze, możliwe jest usprawnienie samego procesu dokonywania rezerwacji. Przydział ceny w rezerwacji oraz automatyczne potwierdzanie rezerwacji i bezproblemowe wystawianie faktur jeszcze nigdy nie były aż tak łatwe. Wielu właścicieli obawia się również obsługi większych grup osób. Wiąże się to bowiem z koniecznością zameldowania wielu gości hotelowych w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki opisanemu systemowi możliwe staje się jednak sprawne przydzielanie pokoi i automatyczne ustalanie grafiku. Wczytanie listy gości oraz grupowy check-in i check-out nie będą stanowiły więc najmniejszego problemu.
Po drugie, sam system zarządzania hotelem umożliwia również sprawne przeprowadzanie transakcji w walutach obcych, co obejmuje na przykład wystawianie faktur i automatyczne przeprowadzanie przeliczeń. Właściciel może również przeprowadzać szybkie i kompleksowe analizy obejmujące na przykład minibary hotelowe. Kontrola nad zużyciem towarów oraz procesy inwentaryzacyjne jeszcze nigdy nie były takie łatwe.
Opisany system nie rezygnuje również ze starych i sprawdzonych sposobów pracy. Personel jest bowiem zazwyczaj przeszkolony w dziedzinie użytkowania tradycyjnych programów komputerowych, takich jak na przykład MS Office. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie przeprowadzania ewentualnych przeszkoleń lub doszkoleń do koniecznego minimum. Wiąże się to oczywiście z bezpośrednią redukcją kosztów. W podobny sposób przeprowadzać można także zestawienia finansowe i statystyczne. Wbrew pozorom, jest to równie ważna gałąź działalności całego hotelu, ponieważ umożliwia między innymi analizę sprzedaży i prognozowanie ewentualnych rezerwacji.
2 Comments
To jeden z tych tekstów, który potrafi całkowicie odmienić sposób myślenia.
Polecam ten tekst każdemu, kto chce spojrzeć na rzeczywistość z innej strony.