Z ostatniej chwili

Dlaczego nie warto jeździć bez OC?

brak OC

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które trzeba wykupić dla każdego samochodu poruszającego się po drogach publicznych w Polsce. Prawo zmusza do tego właścicieli pojazdów mechanicznych, ale nie wszyscy się mu podporządkowują. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć, nie mając aktualnego OC? Są one na tyle poważne, że nie warto nawet próbować jeździć bez ważnej polisy.

Wysokie kary

Tym, co najbardziej przekonuje kierowców do wykupienia OC najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy, jest wysokość i nieuchronność kary. Są one tak dotkliwe, a prawdopodobieństwo wykrycia braku obowiązkowego ubezpieczenia jest tak duże, że zwyczajnie nie opłaca się nie wykupywać OC. Wystarczy zaledwie jeden dzień bez polisy, żeby otrzymać karę opiewającą nawet na kilka tysięcy złotych! Jej dokładna wysokość zależy od rodzaju pojazdu i liczby dni bez ubezpieczenia.

Najmniej za brak OC (https://ubezpieczamy-auto.pl/co-grozi-za-brak-oc/) płacą właściciele jednośladów – skuterów i motocykli – 140 zł za 3-dniowe pozostawanie bez ochrony ubezpieczeniowej, 350 zł za okres od 4 do 14 dni i 700 zł powyżej 14 dni. Znacznie więcej, bo 840 zł, 2100 zł lub 4200 zł kary w zależności od liczby dni bez ochrony muszą uiścić kierowcy, którzy nie wykupili OC dla swoich samochodów osobowych. Najdotkliwsze grzywny czekają zaś na właścicieli aut ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, którzy płacą 1260 zł, 3150 zł lub 6300 zł za brak OC przez okres odpowiednio do 3 dni, od 4 do 14 dni bądź powyżej 14 dni.

Co ważne, kary za brak OC nakłada się automatycznie. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu konieczna była w tym celu kontrola policji lub innych służb mundurowych, obecnie urzędnicy dysponują systemem, który we własnym zakresie, w sposób samoczynny wyszukuje samochody bez OC. Dzięki temu droga do nałożenia grzywny staje się znacznie krótsza, łatwiejsza i nie wymaga fizycznej kontroli. Podsumowując, prosta kalkulacja wskazuje, że zwyczajnie nie opłaca się nie kupować obowiązkowego ubezpieczenia, ponieważ kary za jego brak są nie tylko bardzo prawdopodobne, ale również wyższe niż sam koszt zakupu OC.

Odpowiedzialność cywilna za wyrządzone szkody

O ile w okresie pozostawania bez OC nie będziesz sprawcą zdarzenia drogowego, np. stłuczki, kolizji albo wypadku, czekają Cię wyłącznie kary administracyjne. Jeśli jednak z Twojej winy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia drogowego, w wyniku którego inni uczestnicy ruchu drogowego poniosą szkody materialne lub obrażenia cielesne, a Ty nie będziesz mieć ważnego OC, za wszystko przyjdzie Ci zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli więc niedługo kończy się ważność Twojej polisy, nie zwlekaj, tylko wykonaj kalkulację OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń przez Internet.

Straty mogą opiewać na dziesiątki albo nawet setki tysięcy złotych. Wystarczy, że w zdarzaniu uczestniczył drogi samochód, który niedawno wyjechał z salonu, a wtedy nawet niewielkie zarysowanie bądź wgniecenie może skończyć się wydatkiem przekraczającym Twoje możliwości finansowe. Wniosek jest jeden: niewykupywanie OC dla swojego samochodu jest nie tylko nieopłacalne i zagrożone wysokimi karami, ale przede wszystkim zwyczajnie niebezpieczne i może zrujnować życie kierowcy, który bez obowiązkowej polisy spowoduje wypadek.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej