Z ostatniej chwili

Jak wybrać system alarmowy?

jaki wybrać system alarmowy

Drzwi antywłamaniowe z mocnym zamkiem i rolety w oknach to dobry sposób na zabezpieczenie domu przed wtargnięciem przestępców. Należy jednak pamiętać, że wbrew nazwie, systemy antywłamaniowe nie powstrzymują przed włamaniem, a jedynie je opóźniają. Dlatego dobrym uzupełnieniem powinny być alarmy. To one skutecznie odstraszą złodzieja, a przy okazji zawiadomią właściciela, że dzieje się coś niedobrego.

Z czego składają się kompleksowe systemy alarmowe?

Podstawą zestawów alarmowych jest centrala. To ona odbiera i przetwarza sygnał z czujników. Dobrze, aby była odpowiednio duża, dzięki czemu można do niej podłączyć wiele urządzeń i rozbudowywać w miarę potrzeb. Systemy alarmowe z centralą należy montować w taki sposób, aby złodziej miał utrudniony do nich dostęp.

Oprócz tego ważne są wspomniane czujniki. Występują w wersjach rejestrujących ruch, dźwięk, pożar oraz zalanie. Kompleksowy system alarmowy będzie zawierać każdą z nich. Należy umieścić je w strategicznych miejscach, zwłaszcza przy oknach i drzwiach.

Kolejnym elementem są syreny alarmowe. Mogą być one dźwiękowe, świetlne bądź dźwiękowo-świetlne. Informują one o włamaniu nie tylko domowników, ale też sąsiadów i odpowiednie służby (np. straż pożarną w przypadku pożaru, policję przy wybitej szybie).

System alarmowy bezprzewodowy i przewodowy

Do wyboru są dwa typy zasilania alarmów. Przewodowy sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie podłączenie do sieci energetycznej jest bezproblemowe i istnieje odpowiednia infrastruktura. Bezprzewodowy system alarmowy warto zamontować w domkach letniskowych i tego typu budynkach, które są zamieszkane jedynie przez pewien okres w roku, a więc gdzie pozostawienie włączonego zasilania byłoby nie tylko niebezpieczne, ale też naraziłoby właściciela na niepotrzebne koszty.

Systemy alarmowe – co jest najważniejsze podczas wyboru?

Skoro już wiadomo, jakie systemy można znaleźć na rynku, trzeba zastanowić się nad wyborem konkretnego. Warto w związku z tym odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak:

– Czy okolica jest względnie bezpieczna?

– Ile wejść (włącznie z oknami i drzwiami balkonowymi) należy zabezpieczyć?

– Czy system ma chronić jedynie przed wtargnięciem, czy też przed pożarem?

– Czy da się poprowadzić dodatkową instalację przewodową?

Od odpowiedzi zależeć będzie bowiem wybór konkretnego systemu. Dla przykładu dom w spokojnej okolicy będzie bezpieczny nawet tylko z kilkoma czujnikami, np. Ivory, cyfrowym czujnikiem temperatury czy detektorem zalania. Z kolei budynki, w których nie przebywa się przez większość czasu (zwłaszcza domy letniskowe), powinny zostać wyposażone w kompleksowy system alarmowy. Polecamy uwadze m.in. centralę alarmową Satel Perfecta 16 z kilkoma czujnikami ruchu oraz syreną alarmową z podświetleniem. Nie obędzie się też bez wykrywaczy ognia lub wilgoci.

Oczywiście nikt nie chce przepłacać za zbędne systemy. Dlatego zawsze warto zapytać specjalistów, który system alarmowy faktycznie będzie opłacalny w danym miejscu. Zachęcamy wobec tego do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

2 Comments