Z ostatniej chwili

Blizna po oparzeniu – sposoby na jej zlikwidowanie

blizny po oparzeniu - jak się je usuwa

Nieestetyczne blizny pooparzeniowe można zredukować, a nawet całkowicie zlikwidować. Właściwa pielęgnacja skóry po oparzeniu oraz małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej zapewniają optymalne efekty.

Blizna – nieestetyczna pozostałość po oparzeniu

Do oparzenia dochodzi wskutek zetknięcia się skóry z gorącym przedmiotem, cieczą, ale również jako efekt kontaktu z chemikaliami czy prądem elektrycznym. W zależności od intensywności oparzenia może ono spowodować powstanie blizny.

Blizna jest naturalną strukturą, która powstaje na skutek gojenia się urazów skóry. Często przybiera kolor czerwony, fioletowy, powoduje znaczne ściągnięcie skóry. Może mieć też postać guzków – bliznowców.

Niewłaściwie zagojona blizna po oparzeniu może nie tylko wyglądać nieestetycznie, lecz również powodować tkliwość, swędzenie, przykurcze. Aby tego uniknąć, ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po oparzeniu. Gdy tkanka bliznowata jednak nadal jest problemem, rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych zabiegów.

Podstawa to pielęgnacja blizny po oparzeniu

Po oparzeniu skóra powinna być odpowiednio pielęgnowana, co pozwala na zminimalizowanie niebezpieczeństwa niewłaściwego zagojenia się blizny.

Prawidłowa pielęgnacja blizny po oparzeniu:
– Nawilżanie skóry – stosowanie kremów i balsamów nawilżających.
– Aplikacja żelu lub plastrów silikonowych na blizny – wspomagają gojenie się skóry.
– Ochrona skóry przed promieniowaniem UV – nakładanie filtrów przeciwsłonecznych.

Metody usuwania blizn pooparzeniowych – peelingi, laser

Gdy blizna po oparzeniu jednak nadal pozostaje widoczna, można zlikwidować ją z wykorzystaniem specjalnych zabiegów medycyny estetycznej. Najlepsze rezultaty przynoszą różne typy peelingów oraz laseroterapia – laserowe usuwanie blizn.

Peeling służą do złuszczenia wierzchniej warstwy naskórka, dzięki czemu rozjaśniają bliznę i zmniejszają jej widoczność. Stosuje się peelingi mechaniczne jak dermabrazja i mikrodermabrazja, a także peelingi chemiczne – kwasowe.

Najwyższą skuteczność oferują natomiast zabiegi laserowego usuwania blizn. Procedury tego typu polegają na wykonaniu kontrolowanych, miejscowych mikrouszkodzeń skóry, co aktywuje ją do naturalnej regeneracji przez produkcję kolagenu, a tym samym zmniejsza, a nawet całkowicie likwiduje tkanki bliznowate. W przypadku małych blizn laser daje bardzo dobre rezultaty już po pierwszym zabiegu. Przy większych zmianach konieczne jest wykonanie kilku procedur. Laser pozwala także na usunięcie starszych blizn pooparzeniowych.

2 Comments