Z ostatniej chwili

Cztery potwierdzone przypadki odry w Łódzkiem

Fot. iStock / LeventKonuk Fot. iStock / LeventKonuk

W powiecie wieruszowskie u czterech mieszkańców zdiagnozowano odrę. Zachorowała lekarka z oddziału pediatrycznego szpitala w Wieruszowie oraz troje dzieci. – Sytuacja jest bardzo rozwojowa. Czekamy na wyniki kolejnych badań i będziemy pobierać próbki od następnych osób – powiedziała Dziennikowi Łódzkiemu Ewa Żóraw z wieruszowskiego sanepidu. Obecnie sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i kampanię profilaktyczną, aby nie dopuścić do kolejnych zachorowań.

Pierwszy przypadek odry zdiagnozowano u lekarki z oddziału pediatrii. Było to 12 kwietnia. Wówczas u kolejnych osób podejrzewano zachorowania na odrę. Dyrekcja szpitala w Wieruszowie zawiesiła działalność oddziału dziecięcego. Część pacjentów została wypisana do domów, a druga część została przetransportowana do innych placówek.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekazał później, że odrę potwierdzono u kilku osób, a lekarka z oddziału pediatrycznego zaraziła się od dzieci.

Chorzy to mieszkańcy gmin Wieruszów i Galewice. Podejrzewano, że może być chora jeszcze jedna osoba, ale przeprowadzone badanie w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie nie potwierdziło tego.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w lutowym raporcie podało, że w ubiegłym roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 tys. 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 roku było to 4 tys. 643 przypadki. Według lekarz główną przyczyną tej sytuacji, wynika z odmowy szczepień.

Odra – groźna choroba zakaźna

Odra to choroba zakaźna dróg oddechowych, wywoływana przez wirus odry (paramyxowirus). Chociaż opracowano skuteczną szczepionkę, choroba ta pozostaje wciąż jedną z głównych przyczyn zgonu u dzieci w krajach rozwijających się. Zakażeniu ulegają wszystkie dzieci, które pozbawione są odporności i miały wcześniej kontakt z wirusem. U dzieci odra ma zdecydowanie cięższy przebieg niż u osób dorosłych. Pierwszej izolacji wirusa odry dokonano w 1954 roku, pochodził on od 11-letniego chłopca z USA. Dla odry charakterystyczna jest wysypka pojawiająca się na całym ciele oraz występowanie objawów grypopodobnych, np. kaszlu, wysokiej temperatury, kataru. Dziecko chorujące na odrę powinno przyjmować dużą ilość płynów i przede jak najwięcej odpoczywać. Oprócz tego istotna jest izolacja chorego, aby nie doszło do przeniesienia odry na pozostałe osoby. Odra u osób dorosłych obecnie zdarza się coraz częściej, a jej objawy są zbliżone do tych występujących u dzieci. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek pacjenta – im jest on starszy tym przebieg odry cięższy i groźniejszy dla zdrowia, zwłaszcza jeśli chory cierpi na dolegliwości związane z układem krążenia. 

Opracowanie na podstawie: polsatnews.pl / dzienniklodzki.pl

 

Redakcja Medonet / polsatnews.pl / dzienniklodzki.pl

Artykuł zaczerpnięty ze strony http://www.medonet.pl/

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej