Z ostatniej chwili

Drukarki przemysłowe – niezbędne nie tylko w produkcji

drukarki przemysłowe

Sektor produkcyjny oraz logistyczny od dawna wykorzystuje drukarki przemysłowe, które gwarantują wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki nim wydrukowanie nawet kilku tysięcy etykiet nie jest problemem. Czy jednak wiemy, w jaki sposób działają i czym się różnią od modeli biurowych?

1. Do czego są wykorzystywane drukarki przemysłowe?

2. Różnica między drukarkami biurowymi a przemysłowymi

3. Jak działają drukarki przemysłowe?

Do czego są wykorzystywane drukarki przemysłowe?

Drukarki przemysłowe są niezbędnym wyposażeniem wielu firm produkcyjnych, gdzie najważniejsza jest szybkość oraz niezawodność. Są one wykorzystywane przede wszystkim w drukowaniu etykiet oraz dla czytnika kodów kreskowych – QR. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, nadruki możemy otrzymać na wielu rodzajach powierzchni.

Wymieniając zastosowania, gdzie drukarki przemysłowe odnajdą swoje miejsce, nie w sposób pominąć: przeładunku, wysyłki oraz przyjmowania towaru, jak też zarządzania dokumentacją, zapasami oraz komplementacją zamówień i ich pakowania. Z tego powodu drukarki najczęściej odnajdziemy w miejscach powiązanych z sektorem publicznym, transportem, a nawet ochroną zdrowia.

Różnica między drukarkami biurowymi a przemysłowymi

Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy, że drukarki przemysłowe różnią się od tradycyjnych modeli biurowych. Przede wszystkim cechuje je wielkość. W porównaniu od innych rodzai są znacznie większe. Dodatkowo ich obudowa może wykonana ze wzmocnionych materiałów, dzięki czemu bez problemu możemy z nią pracować w hali produkcyjnych lub w innych miejscach, gdzie panują trudniejsze warunki.

Pomimo że drukarki przemysłowe cechuje wyższa cena, są one znacznie bardziej wydajne aniżeli modele biurowe. Bardziej wyspecjalizowane są w stanie w szybszym czasie wydrukować znaczną liczbę etykiet. Ich liczba może wynosić nawet kilka tysięcy!

Jak działają drukarki przemysłowe?

Wszystkie zalety, jakimi wyróżniają się drukarki przemysłowe, wynikają z zastosowania specjalnego tuszu oraz lamp do utwierdzania nadruków. Dzięki nim możemy wydrukować oznaczenia nie tylko na papierze czy kartonie, ale także na folii, szkle, a nawet na metalu.

W tym celu najczęściej są wykorzystywane lampy UV LED, które pozwala dodatkowo na zaoszczędzenie energii. Tusz jest na nanoszony na wybrany fragment na specjalnej głowicy, która przesuwa się dzięki napędowi elektrycznymi. Dzięki temu jest możliwe wykonanie bardzo precyzyjnego nadruku. Z kolei lampa UV LED przyśpiesza jego wysychanie.

Warto zwrócić uwagę na pełną automatyzację tego procesu. Tak naprawdę naszym zadaniem jest tylko wymienianie tuszu oraz zewnętrznych elementów głowicy. Dobrze bowiem wspomnieć, że wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w system czyszczenia dysz, co ogranicza konieczność wykonywania pracy ręcznie do minimum.

2 Comments