Z ostatniej chwili

Operacja żylaków powrózka nasiennego – wszystko, co trzeba wiedzieć

Operacja żylaków powrózka nasiennego

Jak podają lekarze, jedną z częstszych przyczyn obniżenia płodności oraz spadku jakości nasienia są żylaki powrózka nasiennego. Co jednak istotne, istnieje sposób na skuteczne rozwiązanie problemu – jest nim specjalistyczna operacja. Nie czekaj więc i dowiedz się o niej wszystkiego już teraz…

 

  1. Charakterystyka operacji żylaków powrózka nasiennego.
  2. Czas trwania zabiegu.
  3. Konieczność poddania się operacji.
  4. Co jeszcze warto wiedzieć?

Żylaki powrózka nasiennego to tak naprawdę poszerzenie ponad normę naczynia splotu wiciowatego odpowiedzialnego za zbieranie krwi z jądra. Zdecydowanie najczęściej, bo aż w 80% przypadków występuje w lewym jądrze, co jest uwarunkowane ludzką anatomią. I choć nie przejawiają się one zbyt uciążliwymi dolegliwościami (jedynie 10% pacjentów uskarża się na pewien dyskomfort), warto poddać się operacji żylaków powrózka nasiennego.

Charakterystyka operacji żylaków powrózka nasiennego

Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie wygląda operacja żylaków powrózka nasiennego. Otóż istnieje kilka metod jej przeprowadzenia, lecz do zdecydowanie najskuteczniejszej i zarazem najbezpieczniejszej należy mikrochirurgia. Wykonywana jest ona najczęściej w sedacji dożylnej lub też za pomocą znieczulenia miejscowego. Chirurg działa z pomocą mikroskopu operacyjnego, co daje tak wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Powstała blizna nie przekroczy 2-3 centymetrów.

Czas trwania zabiegu

Biorąc pod uwagę profesjonalnie przeprowadzony mikrochirurgiczny zabieg żylaków powrózka nasiennego w znieczuleniu ogólnym, całość potrwać może od 45 do 60 minut. Co więcej, metoda ta w najwyższym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, jak i sam proces rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku innych operacji.

Konieczność poddania się operacji

Na żylaki powrózka nasiennego cierpi aż 15-20% mężczyzn. W sporym zakresie odpowiadają one za niepłodność, co dla wielu osób będzie wystarczającym powodem do poddania się operacji. Co jednak istotne, mogą także wywoływać promieniujący ból z jądra oraz poczucie ciężkości w mosznie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby poddać się operacji żylaków powrózka nasiennego, należy przeprowadzić dokładne badania lekarskie, w tym jakości samego nasienia. Co więcej, konieczne będzie wykonanie USG jąder (przed samym zabiegiem) z uwzględnieniem jakości naczyń splotu wiciowatego. Cena za operację w dużej mierze ustalana jest indywidualnie, lecz z reguły wynosi około 11 500 złotych.

Zobacz także, na czym polega laserowa operacja żylaków.

2 Comments