Z ostatniej chwili

Zajęcia dla seniorów, czyli jak zadbać o samopoczucie osób starszych

Zajęcia dla seniorów - grupa uśmiechniętych starszych osób na spotkaniu.

Jesień życia nie musi być nudna! Seniorzy zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach mają do wyboru coraz więcej dedykowanych im aktywności. Zajęcia w klubie seniora, zajęcia manualne dla osób starszych, fitness dla seniorów – możliwości jest naprawdę wiele!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie korzyści dla osób w podeszłym wieku niosą ze sobą zajęcia w klubie seniora,
  • dlaczego wartościowe są zajęcia manualne dla seniorów,
  • w jaki sposób fitness dla seniorów wpływać może na ich zdrowie.

Starość to nieunikniony etap życia każdego człowieka. Niekoniecznie musi ona jednak kojarzyć się z postępującą niesprawnością, chorobami przewlekłymi, poczuciem samotności czy wyobcowaniem społecznym osoby starszej. Coraz szerzej dostępne są bowiem różnego rodzaju zajęcia dla seniorów, dzięki którym mogą zachować aktywność, sprawność intelektualną, utrzymywać relacje towarzyskie i społeczne. Uniwersytety Trzeciego Wieku, zajęcia w klubie seniora, różnego rodzaju zajęcia manualne dla osób starszych, dopasowane do ich potrzeb formy ruchu – możliwości jest naprawdę wiele!

Zajęcia w klubie seniora

Coraz bardziej popularną formą spędzania przez osoby starsze wolnego czasu są zajęcia w klubie seniora. Są to miejsca, prowadzone np. przez osoby prywatne, ośrodki opieki społecznej, parafie, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe, w których seniorzy cyklicznie się spotykają i mogą na różny sposób spędzać wolny czas. Czasami są to dyskusje na temat przeczytanych ostatnio książek, wspólne oglądanie filmów, spacery po okolicy, niekiedy wycieczki do kina, teatru czy miejscowości turystycznych. Zdarza się, że kluby seniorów organizują także wolontariaty ich członków w domach dziecka, schroniskach dla zwierząt czy domach samotnej matki. Wszystko to poprawia jakość życia osób starszych, integruje ich z lokalnym środowiskiem, pobudza ich do aktywności, zaspokaja potrzebę wypoczynku, rozrywki i kontaktów towarzyskich.

Pomysły na zajęcia z seniorami – arteterapia

Arteterapia to szeroko rozumiane działania, które poprzez tworzenie różnego rodzaju dzieł sztuki oraz obcowanie z nimi pozwalają na podnoszenie jakości życia człowieka. Arteterapia bywa stosowana jako forma rehabilitacji dzieci, sposób na usprawnianie osób z chorobami intelektualnymi, a także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu przez seniorów. Z jednej strony, przyjmować może ona postać zajęć manualnych dla seniorów – malowania, rysowania, rzeźbienia, szydełkowania. Z drugiej – może to być obcowanie z dziełami sztuki: czytanie książek, oglądanie spektakli teatralnych, podziwianie obrazów, słuchanie muzyki. Cele i funkcje sztuki są bowiem bardzo rozległe – wzbudza ona aktywność, rozwija twórcze myślenie, uruchamia pozytywne myślenie, pozwala odreagować negatywne emocje.

Zajęcia dla seniorów – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Pomysły na zajęcia dla seniorów nie mogą nie uwzględniać aktywności fizycznej. Liczne badania naukowe dowiodły, że regularny, dopasowany do możliwości osoby starszej ruch zapobiega oraz łagodzi przebieg takich chorób, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza czy depresja. Systematyczna aktywność zwiększa wrażliwość komórek organizmu na działanie insuliny, łagodzi dolegliwości bólowe, pozwala utrzymać sprawność mięśni i stawów, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Form ruchu jest mnóstwo – mogą to być regularne spacery, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka czy fitness dla seniorów prowadzony w siłowniach i fitness klubach. Ważne, by aktywność była różnorodna, regularna, ale także sprawiała seniorowi radość.

Emerytura nie musi być okresem życia, w którym senior zamyka się w domu i ogranicza kontakty. Przeciwnie – tak naprawdę zyskuje się wtedy czas na rozwijanie swoich pasji, nawiązywanie nowych znajomości i relaks. Warto go w pełni wykorzystać! Przed podjęciem ważnej decyzji dot. umieszczenia seniora w domu opieki warto się dowiedzieć, czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku.

Dowiedz się więcej jak powstaje dromomania oraz jaki pomysł na prezent dla seniora będzie najlepszy.

2 Comments