Z ostatniej chwili

Księgowość Katowice – jak prowadzić ją w swojej firmie?

księga rachunkowa

Księgowość to dokumentowanie wszystkich zdarzeń finansowych, które dotyczą przedsiębiorstwa. Jej celem jest zestawienie w przejrzysty sposób zysków oraz strat i poparcie tego odpowiednimi dokumentami księgowymi. Księgowość dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, a sposób jej prowadzenia ma wpływ na płacone podatki.

Rodzaje księgowości w Polsce

 

Podmioty gospodarcze mogą prowadzić księgowość uproszczoną lub pełną. Jeśli w poprzednim roku podatkowym ich przychód netto przekroczył 2 mln euro, licząc po kursie z dnia 1 października, muszą prowadzić pełne księgi. Pozostali przedsiębiorcy mają wybór. Mogą prowadzić uproszczoną lub pełną księgowość.

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o tym, by zmiany zgłosić u naczelnika Urzędu Skarbowego do 20 stycznia.

Czym jest uproszczona księgowość Katowice?

 

Przedsiębiorstwa, które prowadzą uproszczoną księgowość Katowice, mają do wyboru kilka form ewidencjonowania przychodów:

  • karta podatkowa,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • księga przychodów i rozchodów.

Procedury, które obowiązują przy uproszczonej księgowości są znacznie mniej skomplikowane, niż przy pełnych księgach rachunkowych. Koszty jej prowadzenia nie są wysokie. Jednoosobowe działalności gospodarcze lub niewielkie firmy w wielu wypadkach decydują się na samodzielne prowadzenie uproszczonej księgowości.

 

Pełna księgowość – czym jest?

 

Pełna księgowość Katowice najczęściej dotyczy dużych przedsiębiorstw, choć może się na nią zdecydować każdy, któremu odpowiada szczegółowość tego rodzaju rozliczeń. W ramach pełnej księgowości przedsiębiorstwo musi prowadzić dziennik, konta syntetyczne i analityczne, zestaw ich obrotów i sald oraz wykaz aktywów i pasywów.

W praktyce opieka księgowa w tym wypadku jest dość kosztowna. Zazwyczaj firmy, które muszą prowadzić pełne księgi posiadają własny zespół księgowych, który się tym zajmuje. Ma też sporo zalet – daje pełny obraz sytuacji firmy, co pozwala lepiej planować wydatki i planować politykę finansową.

 

Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest trudne?

 

Każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować własną sytuację z profesjonalnym doradcą podatkowym, by podjąć właściwą decyzję na temat tego, jaka forma opodatkowania będzie dla niego korzystna. Prowadzenie księgowości Katowice nie jest proste dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się finansami. Zawsze warto skorzystać z rad profesjonalnego biura i powierzyć swoje finanse księgowemu z doświadczeniem.

 

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości

 

Zlecenie prowadzenia księgowości Katowice zewnętrznej firmie jest bardziej opłacalne niż zatrudnienie księgowej. Oprócz kosztów utrzymania pracownika, nie ma wtedy konieczności płacenia za komputer, oprogramowanie czy literaturę podatkową. Nie trzeba również wysyłać pracownika na szkolenia, co w księgowości jest konieczne.

Biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC, więc odpowiada za wyrządzone szkody. Takiej polisy nie będzie mieć pracownik zatrudniony bezpośrednio w firmie.

Biuro rachunkowe, prócz księgowości, może zająć się także prowadzeniem ewidencji pracowników i listą płac. Może również reprezentować firmę w trakcie kontroli z urzędu skarbowego.

2 Comments