Z ostatniej chwili

Kody pocztowe – jak je sprawdzić?

kody pocztowe

Kody pocztowe stanowią integralną część każdego adresu i należy go umieścić w odpowiednim miejscu prowadząc korespondencję, w tym nadając paczkę kurierem. Zdarza się, że nadawca dysponuje dość szczątkowymi informacjami, nie może chwilowo skontaktować się z adresatem, a zależy mu na czasie. W jaki sposób sprawdzić kod pocztowy przypisany do danego adresu, aby uniknąć problemu z dostarczeniem przesyłki?

Unikalny kod pocztowy zapobiega pomyłkom

Pocztowe Numery Adresowe, bo tak brzmi pełna nazwa obowiązujących w naszym kraju kodów pocztowych zostały wprowadzone w 1973 roku. Od tego czasu bywały modyfikowane, ale zasada ich działania, a przede wszystkim cel, dla którego zostały wprowadzone pozostają niezmienne. Kod pocztowy w Polsce składa się z pięciu cyfr, a dwie pierwsze są oddzielone od trzech kolejnych myślnikiem. W małych miejscowościach obowiązuje tylko jeden kod pocztowy, a w dużych nawet kilkaset. Pierwsza cyfra odnosi się do okręgu pocztowego, druga do strefy, a trzecia do części danego obszaru. Ostatnie dwie cyfry w kodzie to symbol danej placówki pocztowej.

Kody pocztowe są unikalne – ułatwiają sortowanie przesyłek zarówno na poczcie, jak i w sortowniach firm kurierskich, dzięki czemu mogą one szybciej dotrzeć do adresata. Identyfikacja cyfr jest po prostu szybsza niż identyfikacja nazw miejscowości, która zresztą byłaby bardziej obarczona błędami. Oprócz tego, obecność kodów pocztowych pozwala uniknąć ewentualnych pomyłek – niektóre nazwy miejscowości w Polsce powielają się, a popularne nazwy wsi występują w naszym kraju nawet kilkaset razy!

Polskie kody pocztowe dostępne na stronie Poczty Polskiej

W dobie Internetu nadawca pragnący zaadresować przesyłkę, a nieznający kodu pocztowego, nie stoi przed skomplikowanym zadaniem. Odpowiednia wyszukiwarka znajduje się na stronie Poczty Polskiej, gdzie po wpisaniu adresu użytkownik natychmiast zyskuje informację o przypisanym do niego kodzie pocztowym. To najbardziej wiarygodne źródło. W razie potrzeby można skorzystać również z analogicznych stron internetowych, które powstały w celu szybkie identyfikacji kodów pocztowych lub odwrotnie – identyfikacji miejscowości na podstawie kodu.

Niezależnie od tego, czy użytkownik zamawia kuriera bezpośrednio, czy oszczędza wybierając tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl, informację o kodzie pocztowym można znaleźć dosłownie w ciągu kilku sekund. Jeśli adres i kod się zgadzają, przesyłka dotrze do odbiorcy najszybciej jak to możliwe. W przypadku błędnego podania kodu prawdopodobnie zostanie zwrócona do nadawcy, co będzie oznaczało stratę czasu, ale także dodatkowe koszty związane z ponowną wysyłką.

Kody pocztowe za granicą

Poczta Polska oraz wiele firm kurierskich działających w naszym kraju umożliwia również nadanie przesyłki za granicę. Kody pocztowe obowiązują w każdym państwie świata, chociaż należy pamiętać, że w różnych krajach są ustandaryzowane w inny sposób. Kody stosowane za granicą różnią się pomiędzy sobą liczbą znaków, obecnością myślnika, jak również zastosowaniem liter obok cyfr. Dlatego wysyłając paczkę za granicę nawet znając kod, warto upewnić się co do jego poprawnego formatu, aby nie narazić się na zwrot przesyłki. Prawidłowe formaty zagranicznych kodów można znaleźć między innymi na stronie brokera kurierskiego: https://www.sendit.pl/.

Lewiatanki – sprawdź!!!

2 Comments