Z ostatniej chwili

Przewodnik po wózkach widłowych terenowych dla początkujących

wózki widłowe terenowe przewodnik dla początkujących

Wózki widłowe terenowe – nieobeznanym w temacie mogą kojarzyć się z popularnymi pojazdami terenowymi przeznaczonymi do offroad’owych eskapad. Jednak nic bardziej mylnego! Wózki unoszące terenowe to wydajne urządzenia transportu bliskiego, które spotkasz podczas pracy na budowie czy w rolnictwie. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

W naszym przewodniku zaprezentujemy:

 • co wyróżnia wózki widłowe terenowe spośród innych pojazdów;
 • jakim udźwigiem dysponują wózki terenowe;
 • ile kosztują pojazdy tego typu;
 • gdzie można kupić pojazdy terenowe
 • do jakich prac używa się wózków widłowych terenowych.

Co wyróżnia wózek terenowy wśród innych urządzeń transportowych?

Wózki terenowe to większe i bardziej zaawansowane wersje wózków widłowych spalinowych. Podobnie jak one zajmują się transportowaniem oraz rozmieszczaniem ładunków, jednak dzięki charakterystycznym elementom budowy i dużej mocy silnika, sprawdzają się również w bardziej intensywnych zadaniach.

Niezwykłość wózków widłowych terenowych kryje się bezpośrednio w ich nazwie, ponieważ tym, co sprawia, że te pojazdy są tak wyjątkowe są ich możliwości jezdne. Pojazdy tego typu w większości wyposażone są w napęd na 2 osie oraz 2 komplety różnej wielkości opon. Z przodu montuje się opony większe, z tyłu mniejsze. Obydwie pary posiadają głębokie bieżniki. Tego typu zabiegi (oraz dobra amortyzacja) zwiększają możliwości poruszania się urządzenia po powierzchniach, z którymi nie radzą sobie tradycyjne magazynowe pojazdy. Co oznacza, że wózki te mogą poruszać się swobodnie w terenie.

Wózki widłowe terenowe z łatwością radzą sobie w różnego typu warunkach, potrafią:

 • wjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać;
 • sprawnie poruszać się po wyboistych i nierównych podłożach (kamienistych itp.) bez szkody dla transportowanych ładunków;
 • przemieszczać się nawet po bardzo trudnym terenie – zagruzowanym czy podmokłym;
 • pracować w deszczu czy śniegu.

Poza tymi właściwościami, wózki terenowe charakteryzuje również duży udźwig.

Ile kilogramów może unieść wózek widłowy terenowy?

ile kilogramow moze uniesc wozek widlowy terenowy

Wózki widłowe terenowe są cenione ze względu na duże możliwości transportowania ładunków. Oczywiście, zarówno maksymalna wysokość unoszenia, jak i maksymalny udźwig pojazdu zależą od jego konkretnego modelu. Nie zmienia to jednak faktu, iż najbardziej wydajne wśród urządzeń tego typu mogą unosić i transportować ładunki o wadze maksymalnej do nawet 10 ton czyli 10 000 kg (!).

Ile kosztują wózki widłowe terenowe?

Na cenę zakupu nowego urządzenia składa się wiele różnorodnych czynników, w tym:

 • marka oraz model urządzenia;
 • wysokość podnoszenia i udźwig maksymalny;
 • rodzaj zamontowanych opon;
 • dodatkowe wyposażenie (klimatyzacja itp);
 • okres obowiązywania gwarancji.

Do dodatkowych kosztów, można zaliczyć również obsługę serwisowania urządzenia lub zakup dodatkowego osprzętu do wózka terenowego (np. łyżki czy wysięgnika).

Podstawowa cena, jaką należy zapłacić za nowy wózek widłowy terenowy sprawdzonej marki to ok. 120 000 zł. Przed zakupem rządzenia warto sprawdzić istniejące formy finansowania zakupu, takie jak kredyt, pożyczka czy rozłożenie kwoty zakupu na raty 0%. Koniecznie należy także zapytać o możliwość uzyskania dofinansowania na zakup sprzętu do firmy, które pojawia się co jakiś czas.

Co jeśli nie stać Cię na zakup wózka widłowego terenowego?

Na szczęście, istnieją jeszcze inne rozwiązania:

 • jeżeli nie zależy Ci na tym, aby zakupiony wózek koniecznie był nowy, możesz poszukać ofert używanych wózków widłowych. Widlak terenowy z drugiej ręki może kosztować nawet o 50% mniej niż nowe sprzęty.
 • jeśli natomiast w tym momencie nie możesz pozwolić sobie na zakup ani nowego, ani używanego wózka, możesz skorzystać z opcji wynajmu sprzętu. Wypożyczalnie wózków jezdniowych unoszących są obecnie coraz bardziej popularne, a cena wynajęcia urządzenia to zaledwie kilkadziesiąt złotych dziennie.

Gdzie kupić wózek widłowy terenowy?

Wózki widłowe terenowe nabyć można u większości dealerów zajmujących się sprzedażą urządzeń transportu bliskiego. Na rynku dostępne są widlaki terenowe marek takich jak: Toyota, Manitou czy Linde.

Urządzenia można nabyć poprzez:

Podczas zakupu dokładnie sprawdź zgodność dokumentacji pojazdu ze stanem rzeczywistym oraz zapisy w umowie dotyczące okresu gwarancji, ewentualnych zwrotów i reklamacji.

Wózki widłowe terenowe – zastosowanie

wozki widlowe terenowe zastosowanie

Na zakończenie, jeszcze trochę o tym, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe terenowe, a jak łatwo się domyślić – jest to przede wszystkim praca w terenie.

Widlaki terenowe doskonale sprawdzają się w branży budowlanej, gdzie wyposażone w dodatkowy osprzęt zajmują się:

 • transportowaniem materiałów budowlanych (zarówno cegieł i pustaków, jak i elementów konstrukcyjnych czy rur, a nawet materiałów sypkich – takich jak żwir, piasek czy kamień);
 • rozładunkiem zamówień;
 • przewożeniem sprzętu;
 • dostarczaniem ładunków i materiałów do wyższych partii budynków czy konstrukcji;
 • porządkowaniem placów budowy/ placów rozbiórki, wywożeniem gruzu;
 • pracami porządkowymi na terenie budowy (wózki widłowe terenowe mogą być wykorzystywane jako mini pługi śnieżne oraz zamiatarki).

Jednak to jeszcze nie wszystko, drugą branżą, w której równie często korzysta się z pomocy widlaków terenowych, jest rolnictwo.

Jak wózki widłowe terenowe przydają się w rolnictwie?

Rolnictwo to branża, w której dużą rolę odgrywa także transport, wózki terenowe wykorzystuje się do:

 • przewożenia płodów rolnych (zarówno warzyw i owoców, jak i zbóż);
 • kompletowania i przygotowywania zamówień;
 • odbierania i transportu sadzonek pod dalsze uprawy;
 • pomocy przy pracach porządkowych, takich jak dostarczanie materiałów pod budowę ogrodzeń, szkółek, szklarni itp.

Co istotne, widlaki terenowe często wybiera się również jako urządzenia służące do przewożenia pożywienia czy prac porządkowych na farmach hodowlanych.

Zobacz także, kurs na wózki widłowe oraz ile trwa.

wozki widlowe terenowe w rolnictwie

Podsumowanie

W naszym przewodniku przedstawiliśmy podstawowe, najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych terenowych: cechy charakterystyczne dla tego rodzaju pojazdów, koszt zakupu, możliwości finansowania, adresy pod którymi znaleźć można urządzenia tego typu oraz ich główne przeznaczenie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat widlaków terenowych, zapraszamy do tekstu “Wózek widłowy terenowy – pojazd do zadań specjalnych“, który znajdziesz tutaj. A w nim historia powstania wózków, typy popularnych urządzeń oraz opis tego, jak wygląda praca operatora wózka terenowego.

__________________________________________

seolo Magdalena Kopec

Magdalena Kopeć

Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

2 Comments