Z ostatniej chwili

Czym sugerować się przy wyborze kancelarii księgowej?

biuro rachunkowe

Realizacja usług księgowych to jedno z najbardziej wymagających zadań w przedsiębiorstwie. Nie każda firma może sobie pozwolić na odrębny pion księgowy. Z punktu widzenia małych, często jednoosobowych jednostek gospodarczych, dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy podmiotu trzeciego.

Księgowy – czym się kierować przy wyborze?

1. Certyfikacja zawodowa

Korzystanie z pomocy księgowego wymaga znalezienia osoby, która ma odpowiednio wysokie kompetencje zawodowe. Te można potwierdzić m.in. poprzez różnego rodzaju certyfikaty i świadectwa zawodowe. Co prawda dziś ich posiadanie nie jest konieczne, ale nadal są one swoistym zabezpieczeniem dla przedsiębiorcy.

2. Ubezpieczenie

Sam fakt posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest ważną wskazówką przemawiającą za skorzystaniem z oferty danego biura. Profesjonalny księgowy Katowice powinien posiadać dostęp do ubezpieczenia, dzięki któremu może m.in. pokrywać straty z tytułu błędów zawodowych.

3. RODO

Wdrożenie procedur związanych z ochroną danych osobowych to gwarancja, że informacje dotyczące wybranej firmy nie wyciekną na zewnątrz. Dziś korzystanie z pakietu ochrony danych osobowych to standard, ale wciąż warto dowiedzieć się nieco więcej na temat polityki wdrażanej przez podmiot księgowy.

4. Wysokość kosztów

Przed wyborem określonego biura rachunkowego warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ofert przynajmniej kilku podmiotów świadczących takie usługi. Dzięki temu można łatwo porównać ceny świadczonych usług i zrezygnować z usług tych firm, które wyceniają się zbyt drogo lub… zbyt tanio.

5. Zakres usług świadczonych na rzecz klienta

Duże biuro rachunkowe Katowice, które obsługuje kilkuset klientów, raczej nie zaoferuje firmie indywidualnego podejścia, czy też bogatego pakietu usług dopasowanych do konkretnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że biuro te udostępni szeroki pakiet usług i to niekoniecznie związanych z prowadzeniem księgowości.

6. Doświadczenie w prowadzeniu księgowości

Wybierając firmę księgową warto też pokusić się o analizę jej pozycji na rynku, a także posiadanego przez nią doświadczenia. Ocena ta będzie niezwykle istotna w kontekście wyboru właściwej oferty, gdyż to od niej zależy, czy księgowy Katowice dobrze wywiąże się ze swoich zadań. A tych – jak wiadomo – może być dość dużo.

Podsumowując, doświadczenie, cena, koszty, a także pakiet usług dodatkowych, to podstawowe cechy dobrego księgowego. To od nich zależy, jak będzie układać się współpraca pomiędzy nim, a przedsiębiorcą.

2 Comments