Z ostatniej chwili

Jak wybrać dobrą księgową?

jak wybrać dobrą księgową

Każda firma, zaczynając od jednoosobowej, po wielkie korporacje potrzebuje księgowej. Jest to niezbędny pracownik do prawidłowego funkcjonowania działalności. Problemy wynikające z nieprawidłowego prowadzenia, chociażby ksiąg rachunkowych mogą być ogromne. Zatem jak wybrać odpowiednią osobę, która przejmie obowiązki związane z księgowością?

Czym zajmuje się księgowa

Pracownik zajmuje się systemem rejestracji rachunkowości, ewidencją stanu majątku oraz źródeł finansowania. Odpowiedzialny jest za rejestrowanie wszelkich zdarzeń gospodarczych wpływających na zmiany majątku. Co za tym idzie, nadzoruje wszelkie wydatki i przychody firmy, faktury, paragony, deklaracje podatkowe i ZUS.
Do jego głównych zadań należy: tworzenie zestawień obrotów i sald weryfikacja dowodów księgowych, nadzór nad prawidłowością rozliczeń z kontrahentami, dokonywanie wyceny aktywów oraz katalogowanie dokumentów.

Na co zwrócić uwagę

Jak widać, księgowy zajmuje się wysoce istotnymi obowiązkami. Musi to być osoba zaufana, o wysokich kompetencjach i kulturze osobistej. Doskonała znajomość przepisów i umiejętność kontaktów z urzędnikami to tylko niektóre elementy jej pracy. Oto kilka niezbędnych elementów, które pomogą wybrać ci idealną osobę, bądź biuro.

Wykształcenie

Samodzielny księgowy powinien w bardzo zaawansowanym stopniu znać programy księgowe oraz posiadać analityczny umysł. Dodatkowo powinna ukończyć studia wyższe na jednym z kierunków: finanse, rachunkowość, ekonomia czy zarządzanie. Możliwe jest zostanie księgową, bez wykształcenia jednak jest to ogromny atut na rynku pracy.

Sprawdź, czy dana osoba ukończyła kurs na księgową, który potwierdza nabyte przez nią kompetencje. Przy dynamicznie zmieniającym się prawie dodatkowo odbyte kursy są niezwykłym dodatkiem. Chociażby w tym roku wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu rozporządzenia podatkowe zmieniały się dwa razy.

Doświadczenie

Szukając odpowiedniej księgowej lub biura rachunkowego zwróć uwagę, ile lat na rynku istnieje dana firma. Im dłużej i lepiej prosperująca firma, może to świadczyć o wykonywaniu rzetelnych usług.

Z drugiej strony księgowi po latach pracy na etacie decydują się, na założenie własnej działalności. Z tego względu nowo powstałe biuro, może być prowadzone przez bardzo doświadczoną osobę.

Komunikacja

Szczególnie na początku drogi z własną działalnością przedsiębiorca bardzo często kontaktuje się z księgową, w celu uzyskania niezbędnych informacji. Język, jakim posługuje się środowisko księgowych, może być niezrozumiały dla pospolitego przedsiębiorcy. Dlatego tak ważne jest, żeby dana osoba, potrafiła wytłumaczyć zawiłe rozporządzenia w sposób przystępny. Ograniczy to ewentualne błędy i pozwoli ograniczyć stres związany z prowadzeniem działalności.

Rekomendacje i opinie

Sprawdź opinie i poszukaj rekomendacji. Opinie możesz sprawdzać w Google, na Facebooku, czy na grupach i forach w Internecie.

Co do rekomendacji, najlepiej popytaj znajomych przedsiębiorców. Szczególnie jeżeli przechodzili już kontrolę i wszystko było w porządku. Rekomendacje to aktualnie najlepszy sposób na pozyskanie odpowiedniego pracownika.

Outsourcing czy pracownik na etat

Zastanów się, czy obowiązków jest na tyle, by zatrudniać osobnego pracownika, czy przekazać je do wykonania innym podmiotom. Pracownik na etat jego przewagą będzie dostępność tylko dla twoich zleceń cały czas. Przy współpracy outsourcingowej może wystąpić problem przy nagłych wypadkach i problemach. Będzie to idealne rozwiązanie, kiedy Twoja firma jest na tyle mała, że księgowość to mały element.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Każde biuro jest zobowiązane do posiadania polisy cywilnej. To przepis wprowadzony w 2004 roku, dzięki któremu polisa pokryje koszty w razie ewentualnych błędów ze strony biura. Jeżeli zdarzy się pomyłka, przedsiębiorca może starać się udowodnić, że wykonało go biuro rachunkowe (przed sądem) i domagać się odszkodowania w związku z sytuacją. Jeżeli jednak nie uda się udowodnić błędu po stronie biura, dany właściciel firmy będzie musiał sam ponieść koszty.

Cena

Cena zależna jest od wielu czynników. Między innymi czy postawiliśmy na outsourcing, indywidualnego księgowego. Oczywiście ważna jest również wielkość naszej firmy i zakres wykonywanych obowiązków, doświadczenie czy ilość godzinowa do zrealizowania.

Na rynku dostępne są również internetowe biura rachunkowe. Kontakt ograniczony jest do tego wirtualnie. Może to być wygodne dla przedsiębiorstw, które nie posiadają swojej własnej, stacjonarnej siedzimy i prowadzą wszelkie administracyjne kwestie w chmurze.