Z ostatniej chwili

Markiza na taras – popraw komfort przebywania na świeżym powietrzu

Markiza na taras exteriors shots of a modern terrace with awnings and wicker sofas and armchairs

Markizy tarasowe cieszą się coraz większą popularności. Są nie tylko ozdobą balkonu czy tarasu, ale przede wszystkim pełnią funkcję ochronną. Rozłożona markiza tarasowa zapewnia ochronę przed promieniami słońca lub deszczem, umożliwia relaks na świeżym powietrzu, nawet przy gorszej pogodzie. Oferta markiz na taras jest bardzo szeroka. Jakie są dostępne? Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt dla siebie?

Markiza na taras – rodzaje

Markiza to zasłona przeciwsłoneczna, montowana na zewnątrz budynku, która składa się z pokrycia, konstrukcji z rury, belki mocującej oraz kasety. W sklepach dostępne są trzy podstawowe rodzaje markiz tarasowych, które różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, rozmiarami i konstrukcją. Są to:

  • Markizy balkonowe – są najmniejsze, przeznaczone do montażu na balkonach, loggiach i oknach. Zapewniają ochronę przed silnym nasłonecznieniem.
  • Markizy tarasowe – są większe od markiz balkonowych, mogą sięgać nawet 3,5 m. Można je wykorzystać do ochrony tarasów oraz ogródków letnich. Cechą charakterystyczną są składane przegubowo ramiona oraz regulowany kąt nachylenia.

  • Markizy koszowe – cechą charakterystyczną tego typu markiz jest koszowy, półokrągły kształt. Takie markizy pełnią głównie funkcje dekoracyjne, można je zawiesić nad drzwiami do kawiarni, hotelu czy punktu usługowego.

Markizy tarasowe mogą mieć odmienny sposób montażu i zwijania. Producenci mają w ofercie markizy całkowicie chowane w kasecie, które są najbardziej zaawansowane technologicznie, markizy chowane do półkasety lub najprostsze rozwiązanie, czyli markizy pozostające odsłonięte. Zadaszenia mogą być rozwijane ręcznie, za pomocą taśmy i korby lub elektronicznie, z użyciem pilota lub klawiszy. Sterowanie elektryczne jest wygodne, a dzięki wyposażeniu w czujnik pogody, markiza może sama zwijać się i rozwijać.

Markiza na taras

Markiza tarasowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku jest szeroki wybór markiz, ale nie wszystkie produkty cechuje wysoka jakość. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym zasłona posłuży przez długi czas. Warto pamiętać, że markizy nie są odporne na bardzo silne podmuchy wiatru, dlatego w czasie niekorzystnych warunków pogodowych warto je zwinąć. Co warto sprawdzić przed zakupem?

  • Materiał – markiza balkonowa powinna być wykonane z trwałej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie słoneczne tkaniny. Wysokiej jakości materiał markizy powinien być zaimpregnowany, odporny na deszcz, brud i pleśń, powinien również odbijać do 95% ciepła. Najczęściej do produkcji pokrycia używa się akrylu, poliestru lub dralonu.
  • Sterowanie – można wybrać markizy sterowane ręcznie lub za pomocą silnika. Markizy elektryczne cieszą się większą popularnością, ponieważ sterowanie jest proste, nie wymaga użycia siły.
  • Konstrukcja markizy – wszystkie elementy powinny być stabilne, co zapewni trwałość markizy. Do produkcji sprawdzi się aluminium, które jest wytrzymałe i odporne na wiatr.

  • Rozmiar – markiza powinna być dopasowana do tarasu lub innego miejsca, gdzie będzie zamontowana. Należy wziąć pod uwagę szerokość konstrukcji. Najczęściej wybierane są markizy zwijane o szerokości 1-14m i długość 1,5-10m. Od szerokości zależy ilość ramion. Można zamówić markizy na wymiar, dostosowane do potrzeb klientów https://solaro.com.pl/markizy-tarasowe/.
  • Kąt nachylenia – może wynosić od 0° do 90°, dobrym rozwiązaniem są modele regulowane, zwiększające komfort użytkowania markizy.

  • Kolorystyka materiałów – markizy tarasowe dostępne na rynku występują w różnych kolorach i wzorach. Dzięki temu zadaszenie można dopasować do danego budynku.

Dlaczego warto stosować markizy tarasowe?

Markizy to lubiane rozwiązanie, wybierane przez osoby prywatne, a także właścicieli punktów handlowych i usługowych. Główne korzyści to ochrona przed silnym słońcem, które może utrudniać przebywanie na świeżym powietrzu. Rozwinięty materiał markizy pozwala na stworzenie zacienionej przestrzeni, w której można się skryć i odpocząć w komfortowych warunkach. Markiza pozwala również na ochronę przed deszczem. Nie można zapomnieć, że daszki chronią latem przed przegrzaniem i dzięki temu pozwalają zmniejszyć koszty klimatyzacji. Plusem tego rozwiązania jest także korzystny wpływ na estetykę otoczenia. Markizy mogą być używane jako szyldy reklamowe sklepów oraz ozdoba elewacji. Produkty można kupić w różnych kolorach, gładkie i wzorzyste, dobrze dobrana markiza tarasowa może być piękną ozdobą.

Każda markiza tarasowa do doskonała inwestycja, która poprawia komfort przebywania na świeżym powietrzu. Warto zapoznać się z ofertą producenta i wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb, który spełni wszystkie oczekiwania.