Z ostatniej chwili

Hulajnoga – jak wybrać odpowiedni model?

Hulajnoga - jak wybrać odpowiedni model

Z jazdą na hulajnodze wiąże się wiele korzyści. To wysiłek fizyczny, który pozwala spalić nawet 400 kcal w czasie godzinnej jazdy. Dodatkowo to znakomite ćwiczenie równowagi wzmacniające wszystkie mięśnie, zwłaszcza w dolnych partiach: nogach i pośladkach. Hulajnoga może także stanowić znakomity środek transportu w ruchu miejskim. Dowiedz się, jaka hulajnoga będzie najbardziej odpowiednia dla ciebie lub twojego dziecka.

Hulajnogi różnią się między sobą, podobnie jak modele rowerów. Warto wybierać je starannie, posiłkując się poradami specjalistów.

Jak wybrać hulajnogę – rodzaje

Hulajnogi wcale nie są zarezerwowane tylko dla dzieci, chociaż w sklepach nie brakuje model przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Ten pojazd coraz chętniej wykorzystywany jest przez dorosłych – w większych miastach nikogo nie dziwi już widok człowieka w garniturze przemierzającego trasę właśnie w ten sposób. Czym różnią się oba modele?

Sprzęt przeznaczony dla najmłodszych to najczęściej hulajnoga trójkołowa – stabilna, wygodna, pozwalająca pracować nad zachowaniem równowagi. Nieco starsze dzieci, młodzież i dorośli mogą sięgać po bardziej zaawansowany sprzęt: o większych kołach i wyższej kierownicy, który jest w stanie utrzymać większy ciężar. Dużą popularnością cieszą się także hulajnogi elektryczne rozwijające znaczną prędkość – nawet do 30 km/h.

Istnieje także kilka specyficznych typów hulajnóg:

Na rynku dostępne są także hulajnogi składane – lżejsze, które można schować do torby lub schowka samochodowego.

Hulajnoga – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając hulajnogę elektryczną lub tradycyjną, należy skupić się na parametrach technicznych pojazdu. Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim?

Kluczowym elementem są kółka – to od nich zależy, czy jazda będzie komfortowa i bezpieczna. Zastanowienia wymaga przede wszystkim ich wielkość oraz twardość. Najczęściej wykorzystuje się koła o średnicy 100-120 mm – zwrotne i stabilne. Sprawdzają się zarówno, gdy wybierasz hulajnogę wyczynową, jak i rekreacyjną. Hulajnoga z większymi kołami pomocna jest na dłuższych trasach, ponieważ wymaga niewielkiego nakładu sił.

Z kolei twardość kółek opisana jest parametrem liczbowym poprzedzonym literą A. Im wyższa liczba, tym twardsze kółka. Najczęściej napotkać można modele od 74A do 100A. Koła o twardości 86A do 100A sprawdzają się przy hulajnogach wyczynowych, ponieważ zapewniają odporność na uderzenia. Średniotwarde – od 82A do 86A – to dobry pomysł na jazdę rekreacyjną po asfalcie. Miękkie kółka poniżej 82A oznaczają dobry komfort jazdy i przyczepność, jednak, niestety, trzeba liczyć się z obniżoną trwałością.

Wybierając hulajnogę, trzeba sprawdzić także trwałość łożysk oraz solidność podstawy. To one przełożą się na wytrzymałość samej hulajnogi.

Hulajnoga – konserwacja

Bez względu na typ hulajnogi i sposób jej wykorzystywania należy odpowiednio dbać o pojazd. Żadna hulajnoga nie wytrzyma kontaktu z wilgotną i mokrą nawierzchnią oraz piaskiem. Zawsze należy czyścić elementy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na łożyska.

2 Comments