Z ostatniej chwili

Co lepsze — wybielanie zębów w domu, czy u stomatologa?

Piękny uśmiech i białe zęby to marzenie niemal każdego. I choć niektórzy z natury posiadają uzębienie w kolorze białym, to jednak jest to zdecydowana rzadkość. Oprócz tego zęby codziennie narażane są na działanie szkodliwych czynników i tracą swój naturalny kolor. Do produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania osadów w postaci żółtego, czy brązowego zabarwienia należy kawa, herbata, czerwone wino oraz tytoń. Dlatego też obserwuje się coraz większe zainteresowanie zabiegiem wybielania zębów. Metody są różne, można wykonywać je w domu za pomocą przeznaczonych do tego procesu środków i preparatów dostępnych na rynku, a także zdecydować się na profesjonalną pomoc w postaci stomatologa. Co zatem wybrać? W jaki sposób bezpiecznie wybielić zęby? Na czym polega ten zabieg?

wybielanie zębów

 

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg, który zaliczany jest do dziedziny stomatologii estetycznej. Ma na celu zredukowanie widoczności powstałych przebarwień oraz uzyskanie śnieżnobiałych zębów lub odświeżenia ich koloru, nie osiągając przy tym nienaturalnego wyglądu. Wybielanie zębów może rozjaśnić zęby o 1, 2 tony lub więcej, jednak jest to skorelowane z wieloma czynnikami, między innymi aktualnym stanem uzębienia, naturalną barwą zębów oraz zastosowaną metodą.

Możliwości wybielania zębów w domu

 

Aktualnie w sklepach kosmetycznych oraz aptekach znaleźć można szereg produktów przeznaczonych do domowego zastosowania. Jednym z nich są żele, w których głównym składnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Stosowane powinny być na wcześniej umyte zęby, a ich zalecany czas stosowania to zazwyczaj 3-4 tygodnie. Równie popularne są paski wybielające zęby, które zapewniają rozjaśnienie barwy zębów o około 2 lub 3 tonów. W tych produktach związkiem, który wykazuje silne właściwości wybielające jest nadtlenek wodoru, który zarazem pozwala na usunięcie niewielkiego osadu. Paski wybielające występują w formie nakładek na zęby, które zakłada się w zależności od zaleceń producenta na 15 do 30 minut. Najpowszechniej dostępne są jednak pasty wybielające zęby. Posiadają wiele zalet, gdyż nie są drogie, a ich stosowanie nie różni się niczym od normalnych past do zębów. Różnią się między sobą składem, niektóre zawierają węgiel aktywny, inne nadtlenek mocznika, czy karbamidu.

Wybielanie zębów u stomatologa

Z pewnością wybielanie zębów u dentysty to najbezpieczniejsza opcja, gdyż na podstawie stanu uzębienia i potencjalnych nadwrażliwości, stomatolog doradzi i dobierze odpowiednią metodę. Wśród oferowanych technik stomatologicznych najczęściej przeprowadzane jest wybielanie nakładkowe. Po zrobieniu odcisku zębów wykonywana jest specjalna nakładka, która idealnie dopasowana jest do uzębienia. Na nakładkę aplikuje się żel w warunkach domowych. Ta metoda pozwala na uzyskanie jaśniejszych zębów nawet o 5-6 tonów. Inną metodą jest wykorzystanie lasera, gdzie stosowana jest lampa LED emitująca niebieskie światło. Zabieg jest dość krótki a efekty utrzymują się przez długi czas.

Wybielanie zębów — koszt

 

Cena wybielania zębów uzależniona jest od wybranej metody, jednak wykonywanie tego zabiegu w warunkach domowych jest zdecydowanie tańsze. Pasty do wybielania to koszt rzędu kilkunastu złotych, żele i paski wybielające są droższe, jednak zazwyczaj nie ich cena nie przekracza 300 złotych. Z kolei wybielanie u dentysty oscyluje w granicach 800-2000 złotych.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Prawidłowo dobrana metoda oraz stosowany środek do wybielania zębów nie powinien powodować niepożądanych reakcji, niemniej jednak uzależnione jest to od cech osobniczych, gdyż część osób ma bardziej podatne szkliwo na uszkodzenia. Przed podjęciem jakichkolwiek działań najbezpieczniej jest skonsultować się ze stomatologiem.

Jak dbać o zęby, by zachować ich biel?

Najlepszym sposobem na utrzymanie białych zębów jest częste szczotkowanie i nitkowanie. Należy myć zęby przez co najmniej dwie minuty dwa razy dziennie. Należy używać pasty do zębów z fluorem i szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem. Ważne jest również regularne odwiedzanie dentysty w celu wykonania badań kontrolnych i czyszczenia zębów.