Z ostatniej chwili

Jakie choroby serca wykrywa Holter EKG?

Holter EKG jest narzędziem diagnostycznym stosowanym do wykrywania i monitorowania różnego rodzaju schorzeń serca. Rejestruje aktywność elektryczną serca w ciągu 24 godzin, co pozwala lekarzom zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości w rytmie lub strukturze serca. Ponadto, może również pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn bólu w klatce piersiowej lub kołatania serca.

Czym jest badanie Holter EKG?

Badanie Holter EKG jest rodzajem badania stosowanego do monitorowania rytmu i pracy serca pacjenta. Jest to badanie elektryczne serca, które polega na przymocowaniu elektrod do ciała pacjenta, aby zmierzyć jego bicie serca przez pewien okres czasu. Elektrody są podłączone do urządzenia holterowskiego, które rejestruje rytm i pracę serca pacjenta przez 24 godziny lub dłużej. Dane z maszyny holterowskiej są następnie analizowane i wykorzystywane do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w biciu serca pacjenta. Wynik badania może być wykorzystany przez lekarzy do zdiagnozowania różnych stanów lub chorób serca. Metodą Holtera wykrywa się między innymi arytmię i niewydolność serca. Badania holterowskie EKG są niezwykle przydatne w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń serca, ponieważ dostarczają szczegółowych informacji na temat rytmu i pracy serca pacjenta w długich okresach czasu.

Wskazania do badania Holtera. Kiedy wykonywane jest badanie?

Wskazania do badania holterowskiego obejmują między innymi omdlenia, zawroty głowy, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej oraz podejrzenie zaburzeń rytmu serca. Może być ono również wykorzystywane do pomocy w diagnozowaniu takich problemów, jak arytmia czy tachykardia, które mogą być trudne do zdiagnozowania za pomocą innych metod. Należy pamiętać, że nie wszyscy pacjenci wymagają badania holterowskiego; będzie to zależało od ich historii medycznej i objawów, których doświadczają. Jest to jednak nieocenione narzędzie do wykrywania nieprawidłowych rytmów serca lub częstości akcji serca, które w przeciwnym razie mogą pozostać nierozpoznane.

choroby serca

Co wykrywa badanie Holtera?

Badanie metodą Holtera służy do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w rytmie serca, takich jak arytmia, duszność, kołatanie serca, omdlenia i niedokrwienie mięśnia sercowego. Badanie holterowskie może również wykryć niedokrwienie mięśnia sercowego i inne objawy chorób serca wśród pacjentów. Rejestrując bicie serca pacjenta przez 24 godziny lub dłużej, pracownicy medyczni są w stanie zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości w rytmie serca i zdiagnozować z dokładnością wszelkie potencjalne problemy. Ponadto, badanie Holtera może być również stosowane do monitorowania pacjentów, u których zdiagnozowano choroby układu krążenia lub tych, którzy mieli wcześniejszy atak serca. Może to pomóc lekarzom określić, czy w ich stanie zachodzą jakieś zmiany, które wymagają dalszych badań lub leczenia. Holter EKG może być stosowany do diagnozowania lub wykluczyć kilka warunków serca, w tym:

Zawał serca: Najczęstszym objawem ataku serca jest ból w klatce piersiowej. Ale nie wszyscy ludzie mają ból w klatce piersiowej, więc lekarze mogą zlecić Holter EKG, aby zobaczyć, czy masz arytmię (nieprawidłowy rytm serca).

Tachykardia komorowa: Ten rodzaj nieprawidłowego rytmu serca może spowodować nagłą śmierć, jeśli nie jest natychmiast leczony. Holter EKG może być zlecony, aby pomóc zdiagnozować częstoskurcz komorowy, jeśli masz objawy, takie jak omdlenia lub zawroty głowy.

Migotanie przedsionków: To nieregularne bicie serca powoduje, że przepływ krwi staje się bardziej chaotyczny i mniej skuteczny w dostarczaniu bogatej w tlen krwi w całym organizmie. Holter EKG może pomóc określić, czy migotanie przedsionków jest obecne i dowiedzieć się, jaki jest jego typ.

Bradykardia: Jeśli serce bije zbyt wolno. Może być potrzebny sztuczny rozrusznik serca, aby utrzymać je w normalnym tempie.

Kardiomiopatia: Jeśli ściany serca są uszkodzone lub powiększone, może to prowadzić do zastoinowej niewydolności serca, czyli sytuacji, w której serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do całego organizmu.