Z ostatniej chwili

60 europosłów wzywa do bojkotu Mundialu

Zdj. ilustracyjne/EMMANUEL DUNAND /AFP Zdj. ilustracyjne/EMMANUEL DUNAND /AFP

Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw unijnych z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Jedna trzecia sygnatariuszy to Polacy.

“Atak w Salisbury był ostatnim przykładem kpin jakie Władimir Putin urządza sobie z naszych europejskich wartości” – napisali eurodeputowani, wskazując, że – biorąc pod uwagę działania Moskwy – prezydent Rosji nie będzie dobrym gospodarzem Mundialu.

Eurodeputowani przypomnieli o zrzucaniu bomb na szkoły, szpitale i obszary cywilne w Syrii, brutalnej inwazji na Ukrainie, cyberatakach, kampaniach dezinformacyjnych, wtrącaniu się Rosji do wyborów, próbach zdestabilizowania zachodnich społeczeństw, a także osłabianiu i dzieleniu UE.

Napięcie w stosunkach między państwami zachodnimi a Rosją wzrosło po ataku na byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię, do którego doszło 4 marca w miejscowości Salisbury. Londyn, wspierany przez inne państwa, oskarżył Rosję o ten atak. Szereg państw unijnych i USA zdecydowały się w związku z tym na wydalenie wielu rosyjskich dyplomatów.

Źródło: http://fakty.interia.pl/

2 Comments