Z ostatniej chwili

Zadzwoniła 500 razy na 112 w ciągu kilku godzin. Może trafić za kratki

foto: Dawid Skalec, CC BY-SA 4.0 foto: Dawid Skalec, CC BY-SA 4.0

Policja w Dzierżoniowie dotarła do kobiety, która w ciągu jednego dnia wykonała pół tysiąca połączeń z numerem alarmowym 112. Za blokowanie dostępu do linii grozi jej nawet więzienie.

Uniwersalny numer ratunkowy 112 ma w zamierzeniu służyć jako kontakt dla osób, które pilnie potrzebują pomocy. Z tego powodu operatorzy starają się wykonywać swoje obowiązki jak najszybciej – według statystyk udostępnionych przez MSWiA, średni czas oczekiwania na odebrania połączenia wynosi 10 sekund.

Niestety, niemal połowa odbieranych telefonów okazuje się być fałszywymi alarmami. Czas przeznaczony na ich odebranie opóźnia udzielenie pomocy osobom, które najbardziej je potrzebują.

Nawet jednak świadomość, że dzwoniący nie zawsze potrzebują pomocy nie mogła przygotować pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego na wyczyn 31-letniej Polki, która w ciągu jednego tylko dnia zdołała zadzwonić na 112 niemal 500 razy.

Kara za blokowanie numeru alarmowego 112

Sprawą zajęła się policja z Dzierżoniowa, która szybko namierzyła kobietę – dzwoniła z zarejestrowanego na siebie numeru telefonu.

16 kwietnia na numer alarmowy 112 wielokrotnie były wykonywane połączenia z tego samego numeru telefonu. W większości wypadków były to tak zwane „głuche telefony”, a słychać było jedynie odgłosy rozmów, świadczące o tym, że nikt tak naprawdę nie potrzebuje pomocy.

Sprawczyni była już notowana za podobne wybryki – według zapisków policyjnych, zgłaszała bezpodstawne interwencje i wzywała bez potrzeby pogotowie ratunkowe.

Policja skierowała sprawę kobiety do sądu. Według prawa, za blokowanie numeru alarmowego grozi grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. złotych.

Policja apeluje o rozwagę i rozsądek podczas korzystania z numeru 112:

Pamiętajmy, że numery alarmowe dedykowane są osobom potrzebującym pilnej interwencji, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Bezmyślne blokowanie bez potrzeby numerów alarmowych uniemożliwia innym wezwanie pomocy!

Prośna policji jest tym ważniejsza, że MSWiA zdecydowało o przekierowaniu połączeń z numerem 997 na 112 – operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego będą więc mieć jeszcze więcej odpowiedzialnej pracy do wykonania.

MichałTomaszkiewicz
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments