Z ostatniej chwili

Xbox X czy PS 5 – co wybrać?

xbox x czy ps5

Fani gier mogą czuć się rozpieszczeni. Pod koniec 2020 roku ma trafić do ogólnej sprzedaży najnowsza konsola Xbox Series X wyprodukowana przez firmę Microsoft. Na szczęście dla graczy konkurencja. Mniej więcej w tym samym czasie marka Sony zaprezentuje swój nowoczesny produkt, jakim jest Play Station 5. Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu, warto zapoznać się zestawieniem porównującym oba produkty. Którą konsolę wybrać? Oto kilka podpowiedzi.

  1. Xbox Series X – charakterystyka
  2. Play Station 5 – charakterystyka

Xbox Series X – charakterystyka

Już rok temu na targach E3 Microsoft ogłosił, że trwają prace nad nową konsolą do gier. Dokładny termin wypuszczenia nowego modelu na rynek nie jest do końca znany. Podejrzewa się jednak, że ten gorący towar ma pojawić się w okolicy Bożego Narodzenia. Konsola Xbox Series X ma przebić swoją poprzedniczkę, która przez wiele osób uważana była za najmocniejszy produkt na rynku. Najważniejszą częścią produktu ma być nowoczesny, ośmiordzeniowy procesor AMD. Element ten oparty jest na mikroarchitekturze 7nm Zen 2. Ten niesamowicie silny procesor sprawi, że konsola będzie działała niebywale szybko i sprawnie. Dodatkowo w urządzeniu zastosowano dysk SSD. Ma on odpowiadać za skrócenie czasu ładowania gier. Oczywiście każdy wprawiony gracz zapyta o kartę graficzną. Także w tym wypadku skorzystano z usług AMD. W Xbox Series X użyto nowoczesny wariant karty Radeon Navi. Wprawne oko doświadczonego gracza od razu zauważy realistyczne i płynne obrazy. Karta obsługuje rozdzielczość 8K. 120 klatek na sekundę zapewni całkowitą synchronizację obrazu. Są to niezaprzeczalne atuty najnowszego dziecka marki Microsoft.

Xbox Series X wyposażono tylko w jeden wariant pamięci o parametrach 16 GB GDDR6. Minimalne zmiany zostały wprowadzone do kontrolerów. Pady będą się trochę różniły od tych, jakie były w poprzedniej wersji. Pojawi się także nowy przycisk “share”. Dzięki niemu gracze będą mogli szubko i łatwo dzielić się swoimi wrażeniami ze znajomymi. Nowoczesny kontroler ma również obsługiwać funkcję haptycznego sprzężenia zwrotnego. Doceni to każdy gracz spragniony różnych doznań w trakcie rozrywek.

Xbox Series X niezaprzeczalnie stanie się domowym centrum rozrywki. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawi, że konsola z powodzeniem może być używana przy odtwarzaniu filmów oraz muzyki. Dodatkowym atutem jest minimalistyczny design. Dokładna cena urządzenia nie jest jeszcze znana. Wszystkie informacje związane z konsola dostępne są pod następującym linkiem: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

Play Station 5 – charakterystyka

Mniej więcej w tym samym czasie firma Sony wypuszcza na rynek Play Station 5 (https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml). Jakie parametry charakteryzują to urządzenie? Tak samo ja we wcześniej omawianym Xbox Series X zastosowano tutaj ośmiordzeniowy procesor firmy AMD. Jest to najnowocześniejszy model Ryzen – niezwykle szybki i wydajny. Również dysk SSD należy do najmocniejszych obecnie produktów dostępnych na rynku. Podobnie jak w konsoli Microsoft, tak samo w Sony czas ładowania skrócony został do minimum. Podwyższa do komfort użytkowania. Również w przypadku karty graficznej Sony zdecydowało się na produkt AMD. Play Station 5 obsługuje rozdzielczość 8K. Dlatego sprzęt ten można z powodzeniem używać do odtwarzania filmów. Obraz będzie maksymalnie płynny – 60 klatek na sekundę podczas rozgrywek.

Na uwagę zasługuje karta dźwiękowa Play Station 5. Wyposażona jest w oddzielny układ audio. Dzięki temu gracz doświadczy przestrzennego dźwięku. Zdecydowanie wpłynie to na wczucie się w rozgrywki. A jak wygląda kwestia kompatybilności w przypadku najnowszego produktu Sony? Gracze bez przeszkód będą mogli używać najnowszej konsoli do gier przeznaczonych na starszą wersję Play Station 4.

Jak widać parametry techniczne konsol są do siebie zbliżone. Niezależnie od tego, który produkt wybierzemy, możemy być pewni, że otrzymamy urządzenie z najwyższej półki.

2 Comments