Z ostatniej chwili

Wywóz gruzu a podstawy prawne

wywóz gruzu

Gruz jest elementem ubocznym każdej inwestycji budowlanej – od drobnego remontu, poprzez budowę domu, bloków czy innych wielkopowierzchniowych budynków. Bez względu na okoliczności, problem pozostaje ten sam: co zrobić z gruzem, który powstał podczas prac budowlanych? Rozwiązanie jest właściwie jedno: zlecenie jego wywiezienia wyspecjalizowanej firmie. W przeciwnym razie inwestor naraża się na kary. W końcu wywóz gruzu jest ściśle regulowany przez przepisy.

Gdzie wywozić gruz?

Gdyby chcieć w jednym miejscu zebrać wszystkie przepisy prawa dotyczące problematyki wywożenia gruzu z budowy, powstałby dokument liczący co najmniej kilkadziesiąt stron. Z tego względu wywóz gruzu Bydgoszcz nie jest tu wyjątkiem – prawie zawsze stanowi problem. Przede wszystkim należy pamiętać, że niedopuszczalne jest jego „zwyczajne” – a więc poza specjalistycznymi pojemnikami – składowanie na posesji. Gruz nie może także zostać przekazany do kubłów na odpady komunalne. Za tego rodzaju zachowania grożą surowe kary. Warto pamiętać, że niezgodne z prawem jest także jego wywożenie na posesje nieprzeznaczone do składowania gruzu. Stąd – jeżeli nie chcemy narażać się na odpowiedzialność prawną – nie należy odpowiadać na ogłoszenia typu „przyjmę gruz”. Swoją drogą, prace związane z niwelacją terenu bądź zmianą jego ukształtowania – a to właśnie w tych celach najczęściej wykorzystuje się gruz – również wymagają uzyskania zezwolenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy, dla której wywóz gruzu Rzeszów jest codzienną działalnością.

Jak znaleźć firmę od wywozu gruzu?

Co prawda w Internecie można bez większego problemu znaleźć oferty firm reklamujących się jako specjaliści od wywozu gruzu, jednak pośpiech przy wyborze świadczącego tego rodzaju usługi jest złym doradcą. Niestety na rynku działa wiele podmiotów, które nie spełniają standardów – także prawnych – niezbędnych do zajmowania się tego rodzaju działalnością. Tymczasem bez wiedzy, doświadczenia, wyszkolonego personelu oraz odpowiednio rozbudowanego zaplecza maszynowego nie sposób bezpiecznie i zgodnie z prawem świadczyć tego rodzaju usługi, a nie jest to proste zajęcie. Wywóz gruzu to zajęcie dla profesjonalistów. Nieodpowiednie obchodzenie się z kruszywem – zarówno na etapie jego tymczasowego składowania na terenie budowy, jak i jego transportu do miejsca przeznaczenia – stanowi nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia ludzi. Za wszelkie szkody związane z nieprawidłowym obchodzeniem  się z gruzem na budowie odpowiada inwestor. To również na nim spoczywa obowiązek właściwej ewidencji gruzu, jego składowania i wywózki. Tym samym to inwestor powinien zadbać o wybór odpowiedniej firmy, które zajmie się wywózką gruzu. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorstwo to zajęło się także załatwieniem formalności związanych ze składowaniem i wywożeniem gruzu z posesji.