Wyjeżdżając poza granice Polski autem do krajów Unii Europejskiej, już od dawna nie musimy martwić się o paszport, ale nadal pamiętać musimy o ważnym OC. Jak wygląda ważność polskiego ubezpieczenia OC w krajach Unii Europejskiej oraz krajów europejskich nienależących do Unii? Czy musimy posiadać dodatkowe dokumenty, a jeśli tak – jak je wyrobić? Odpowiadamy.
Ubezpieczenie OC za granicą – Europa
Każdy kierowca jest świadomy tego, że ubezpieczenie OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/polisa/ubezpieczenie-oc/) jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu w Polsce. Tak samo jest za granicą. Czy to znaczy, że wyjeżdżając do innego kraju, musimy zakupić tam nowe ubezpieczenie OC? Nie, o ile wyjeżdżamy do kraju należącego do Systemu Zielonej Karty. Zrzeszone w nim kraje respektują ubezpieczenia OC zakupione w każdym innym kraju członkowskim. Czy oznacza to więc, że posiadając ważne polskie OC, mamy z głowy formalności związane z ubezpieczeniem samochodu na wyjazd? Niekoniecznie.
Musimy bowiem pamiętać, że o ile w Polsce już od jakiegoś czasu nie musimy mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnego OC – podczas kontroli po prostu zostanie to sprawdzone w bazie CEPiK – o tyle już za granicą służby nie mają dostępu do naszej bazy danych. Dlatego w przypadku OC za granicą musimy mieć przy sobie jego potwierdzenie. Jak to dokładnie wygląda?
Do Systemu Zielonej Karty należy 48 krajów. W ramach krajów członkowskich wyróżniamy:
- 34 kraje, które należą do Porozumienia Wielostronnego. W tych krajach wystarczy, że będziemy mieć przy sobie klasyczny, polski dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Do krajów tych, w kolejności alfabetycznej, należą: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
- W pozostałych 14 krajach, które należą do Systemu Zielonej Karty, lecz do Porozumienia Wielostronnego już nie, musimy mieć specjalny dokument nazywany w skrócie Zieloną Kartą. Wymagany jest on w następujących państwach (w kolejności alfabetycznej): Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Czym dokładnie jest Zielona Karta OC?
Przejdźmy więc do samej Zielonej Karty pojazdu i wyjaśnijmy, czym dokładnie jest oraz jak ją zdobyć. Zielona Karta, zwana oficjalnie Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, to dokument poświadczający, że mamy ważne ubezpieczenie OC wykupione w innym kraju. Nie jest to polisa OC sama w sobie, a jedynie dowód na to, że takową posiadamy. Zielona Karta będzie wymagana w wymienionych wcześniej 14 krajach Systemu Zielonej Karty, czy to w sytuacji zdarzenia drogowego, czy też rutynowej kontroli drogowej.
Skąd wziąć Zieloną Kartę? Wydaje nam ją ubezpieczyciel na nasz wniosek. W przypadku niektórych towarzystw za wydanie Zielonej Karty trzeba dodatkowo zapłacić (jest to koszt zazwyczaj kilkudziesięciu złotych), natomiast inne towarzystwa, jak na przykład Aviva, wydają Zieloną Kartę całkowicie za darmo (wystarczy, że mamy tam wykupione ubezpieczenie OC). Zamówić ją możemy online lub telefonicznie, w zależności od tego, jakie możliwości oferuje sam ubezpieczyciel.
Warto jednak pamiętać, że Zielona Karta zostanie wysłana do nas listowie, a czas oczekiwania na nią może wynieść do dwóch tygodni. Z tego powodu należy zamówić ją odpowiednio wcześnie. Nie można także zamówić Zielonej Karty, będąc już za granicą, w podróży.
Zielona Karta pojazdu ważna jest od 15 dni do 12 miesięcy – zamawiając kartę, musimy poinformować naszego ubezpieczyciela, na jaki okres ma ona zostać wystawiona.
O czym jeszcze warto pamiętać – dobre ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę
OC za granicą to niejedyne ubezpieczenie, które warto mieć. W jakie inne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę warto się zaopatrzyć? Z pewnością w dobry Assistance, który zagwarantuje nam holowanie, samochód zastępczy czy też organizację noclegów w sytuacji awarii samochodu za granicą. Warto również pamiętać o ubezpieczeniu AC, które zapewni nam wsparcie w przypadku zniszczenia czy kradzieży samochodu.
Przed wyjazdem warto również wykonać przegląd samochodu. Stan techniczny auta należy oczywiście kontrolować zgodnie z kalendarzem przeglądów, ale przed długą, liczącą może nawet kilka tysięcy kilometrów podróżą, warto sprawdzić go wyjątkowo dokładnie.
2 Comments
Nie często trafia się na tak dobrze napisany i przemyślany artykuł.
Jeżeli chcesz poszerzyć swoje horyzonty, ten tekst jest doskonałym punktem startu.