Z ostatniej chwili

Wypadek podczas wyjazdu za granicę – co z ubezpieczeniem?

Wypadek podczas wyjazdu za granicę - co z ubezpieczeniem

Pandemia koronawirusa nadal uniemożliwia nam swobodne podróżowanie. Wszyscy mamy jednak nadzieje, że sytuacja wkrótce wróci do normy i będziemy mogli znowu bez obaw rezerwować bilety.

Istnieje wiele powodów spędzania czasu za granicą. Może to być krótka podróż, wczasy czy pobyt zarobkowy. Niezależnie od powodu opuszczenia rodzimego kraju, może dojść do wypadku, który z kolei powoduje możliwość pojawienia się wielu negatywnych konsekwencji. Z tego powodu zawsze zaleca się wykupienie polisy. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę ma na celu zabezpieczenie podróżującego przed ewentualnymi konsekwencjami, spowodowanymi przez np. wypadek, nieumyślne zniszczenie mienia innej osoby czy narażenie zdrowia osób trzecich. Dobra polisa sprawi, że to nie Ty, ale ubezpieczyciel, pokryje wiele wydatków, oczywiście w granicach określonych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Przede wszystkim należy określić rodzaj wyjazdu. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy to inna sprawa niż np. polisa turystyczna w ramach krótkiego wyjazdu na narty. W pierwszym przypadku to pracodawca powinien (choć nie musi) zapewnić ochronę swojemu pracownikowi. Dobrze przy tym pamiętać, że brak tego obowiązku jest spowodowany faktem, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia, będzie ono potraktowane jako wypadek przy pracy, dlatego osoba np. w delegacji może ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Pracodawca zostanie obarczony kosztami zrekompensowania szkody w przypadku, w którym ta nie została pokryta przez ubezpieczyciela.

Jeśli natomiast chodzi o wyjazd za granicę w celu rekreacyjnym, to brak ubezpieczenia może się wiązać z wieloma kosztami. Często może chodzić o prozaiczne sytuacje pokroju uszkodzenia wyposażenia pokoju hotelowego. Czasami jednak może dojść do znacznie poważniejszych (i kosztowniejszych) wypadków, takich jak uszkodzenie zdrowia innej osoby (np. wjechaliśmy w innego narciarza na stoku i ten w wyniku wypadku złamał rękę). Dlatego, aby uniknąć konsekwencji  finansowych, należy wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę może obejmować różne zdarzenia. W większości przypadków pakiet podstawowy dotyczy pokrycia kosztów leczenia za granicą, transportu medycznego do kraju, a także wypłaty środków w razie nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak zakres poszerzyć, na przykład o OC w życiu prywatnym. Jest to polisa, która zabezpieczy nas w przypadku wspomnianego spowodowania wypadku z udziałem osób trzecich czy zniszczenia cudzego mienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Najlepsze polisy tego rodzaju to ubezpieczenia turystyczne. Te najczęściej dotyczą ubezpieczenia zdrowotnego, od nieszczęśliwych wypadków i zapewniają transport medyczny. Można je poszerzyć o wiele dodatkowych opcji (np. wspomniane OC w życiu prywatnym). Im więcej opcji, tym wyższa cena polisy. Koszt zależy także od długości pobytu za granicą, sum ubezpieczenia i innych czynników, takich jak np. chęć uprawiania sportów ekstremalnych, wyjazd poza UE etc.

2 Comments