Z ostatniej chwili

W jakich biegach warto startować – standardowych półmaratonach i maratonach czy biegach z przeszkodami?

biegnąca kobieta

Coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju imprezy biegowe, w których miłośnicy biegania mogą zmierzyć się zarówno z innymi zawodnikami jak i swoimi własnymi słabościami. Wszystkie takie biegi promują zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Obecnie kalendarz biegowy przez okrągły rok jest wypełniony wieloma imprezami biegowymi, które obejmują zarówno standardowe biegi na 5, 10 kilometrów, półmaratony jak i maratony, jak i imprezy polegające na biegu z przeróżnymi przeszkodami, czego świetnym przykładem jest bieg barbarian. Poniżej przedstawione są zalety obu rodzajów imprez biegowych, co może pomóc potencjalnym uczestnikom w dokonaniu decyzji, którą imprezę wybrać.

Zalety związane z uczestnictwem w standardowych biegach

Standardowe imprezy biegowe odbywają się na wielu dystansach, zarówno krótkie 5 km, 10 km, przez półmaratony aż po królewski dystans maratonu. Dużą zaletą tego rodzaju biegów jest stosunkowo prosty proces przygotowania się do nich. Jeżeli staramy się po prostu przebiec dany dystans, wystarczy, że w przygotowaniach do imprezy biegowej skupimy się na budowaniu swojej wytrzymałości oraz determinacji. Jeżeli wolimy brać udział w krótkich biegach, wtedy powinniśmy skupić się na szybkości. Generalnie, w tego typu imprezach biegowych treningi mogą być stosunkowo powtarzalne, skupione na biegach poprawiających zarówno szybkość jak i wytrzymałość organizmu.

Zalety związane z uczestnictwem w biegach z przeszkodami

Biegi z przeszkodami (np. bieg barbarian) są stosunkowo nowym rodzajem imprez biegowych, w których oprócz kondycji fizycznej, istotna jest również odporność na inne sztucznie lub naturalnie stworzone przeszkody jak bieg przez rzekę, brodzenie w bagnie czy czołganie się po piasku. Przygotowanie do takiego biegu powinno być realizowane kompleksowo, nie zapominając o sile fizycznej, która może być niezbędna przy pokonywaniu kolejnych przeszkód.

Warto uczestniczyć w obu dyscyplinach

Nic nie stoi na przeszkodzie, by brać udział w obu rodzajach imprez biegowych. Dzięki temu nasz kalendarz biegów będzie bardziej różnorodny a my będziemy mieli okazję doświadczenia większej liczby ciekawych przygód.

2 Comments