Z ostatniej chwili

Jaki laptop najlepszy do podróży?

laptop

Podstawową cechą każdego laptopa, odróżniającą go od komputerów stacjonarnych, jest mobilność. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz możliwości pracy na baterii można z niego korzystać także poza domem, np. w podróży. Czy jednak każdy laptop sprawdzi się w takich warunkach? Niekoniecznie. Jeśli szukasz urządzenia nadającego się do zabrania na wakacje lub wyjazd służbowy, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jakie laptopy są najlepsze do podróży.laptop

Co powinien mieć laptop na podróż?

Oferta dostępnych w sprzedaży komputerów mobilnych wydaje się wręcz niezliczona. Obejmuje zarówno standardowe modele do prostych zadań, jak i bardzo zaawansowane urządzenia, które pod względem parametrów nie ustępują co lepszym desktopom. W przypadku tych ostatnich ich mobilność jest jednak dość umowna. Lepsze podzespoły wpływają korzystnie na wydajność urządzenia, jednak często zwiększają jego gabaryty oraz wagę, a także przyśpieszają zużycie akumulatora. To właśnie sprawia, że trudno z nich korzystać poza domem. Jeśli szukasz laptopa, który umożliwi pracę w czasie podróży, należy poszukać kompromisu pomiędzy wydajnością a mobilnością. Nie znaczy to jednak, że pozostaną wyłącznie najbardziej podstawowe modele. Przede wszystkim warto zrezygnować z dużego ekranu, co jest najlepszym sposobem na ograniczenie rozmiarów, wagi oraz zużycia energii przez sprzęt. Mini laptop z 13-calowym ekranem  wciąż może być wydajnym urządzeniem z procesorem o sześciu lub ośmiu rdzeniach, dużą ilością pamięci operacyjnej RAM oraz szybkim dyskiem SSD. Niektóre modele mogą też posiadać dedykowaną kartę graficzną. Warto jednak pamiętać, że nawet urządzenie o mniejszym ekranie, ale z wysokiej klasy podzespołami, będzie potrzebować więcej energii.

Jaki mini laptop na wakacje wybrać?

Gabaryty, wydajność i czas pracy baterii to istotne parametry, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, jeśli szuka się mobilnego sprzętu na wyjazdy. Jednak nie jedyne, którymi powinno się kierować. Bardzo ważnym aspektem jest także wytrzymałość obudowy. Podczas podróży trudno uniknąć uderzeń, a nawet upadków. Wybierając model ze wzmocnioną obudową, najlepiej wykonaną z aluminium, minimalizuje się ryzyko uszkodzenia zarówno jej samej, jak i schowanych wewnątrz podzespołów. Kolejna kwestia to rodzaj matrycy. Błyszcząca zupełnie nie sprawdzi się w podróży, ponieważ padające na nią światło znacząco pogorszy widoczność obrazu. O wiele lepszym wyborem okazują się matryce matowe, a także antyrefleksyjne. Bardzo przydatną opcją będzie natomiast podświetlana klawiatura. Ułatwi to pracę w trakcie nocnej podróży. Nawet przy wyłączonym świetle, po aktywacji tej funkcji klawisze i ich oznaczenia staną się doskonale widoczne dla użytkownika. Ich subtelny blask nie powinien być natomiast uciążliwy dla innych uczestników podróży.