Z ostatniej chwili

Odpływy łazienkowe – na co zwrócić uwagę

odplyw prysznicowy

W branży armatury łazienkowej mówi się o trzech podstawowych typach odpływów prysznicowych – liniowych, punktowych i ściennych. Każdy z nich rządzi się swoimi prawami, a jego zastosowanie jest zależne od warunków technicznych poszczególnych pomieszczeń. W związku z szerokim wyborem odpływów i wariantywnością jakości, przedstawimy, na co zwrócić uwagę, by kupić funkcjonalny produkt, którym będziesz mógł cieszyć się przez lata!

Popularność kabin typu walk-in

W związku ze znacznym wzrostem zainteresowania nowoczesnymi i pięknymi kabinami bez brodzików coraz więcej sklepów z armaturą  łazienkową wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów z bogatą ofertą odpływów prysznicowych. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w mniejszych, specyficznych warunkach przestrzennych, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule dotyczącym kabin walk-in.

Typy odpływów prysznicowych

Liniowy

Ten typ odpływu prysznicowego należy do najpopularniejszego typu, głównie przez wzgląd na cenę, tradycyjny wygląd i nieskomplikowany montaż. To właśnie ten ostatni element odróżnia od siebie poszczególne rodzaje odpływów. Liniowe ułożenie linii odpływowej, syfonu, kołnierza i innych elementów powinno znajdować się w linii prostej z podłogą, przylegając do jej powierzchni (co niejednokrotnie wymaga naruszenia posadzki). Podstawową zaletą odpływu liniowego jest jednolity wygląd przestrzeni prysznicowej i brak wielu zakamarków trudnych do utrzymania w czystości.

Co ważne – liniowy odpływ prysznicowy sprawdzi się w większości łazienek, a jego montaż nie wymaga planowania na etapie projektowania/tworzenia pomieszczenia. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to grubość podłogi, jednak na rynku istnieją rozwiązania w wersji “slim”, czyli węższej. Nadają się one również do łazienek zarówno z drewnianą, jak i wykafelkowaną podłogą.

Ścienny

Ścienne odpływy prysznicowe z powodzeniem sprawdzą się w większości łazienek, których właściciele cenią sobie brak elementów instalacyjnych umieszczonych w podłodze. Sprawdzą się one również wszędzie tam, gdzie zamontowano ogrzewanie podłogowe – w ten sposób możesz cieszyć się jednocześnie ciepłą posadzką i modną kabiną walk-in. Przewaga tego rozwiązania polega również na braku konieczności ingerowania w kafelki podłogowe, a co za tym idzie konstrukcję posadzki.

W porównaniu do swojego poprzednika montaż ściennego odpływu prysznicowego jest trudniejszy ze względu na spełnienie określonych kryteriów, w tym:

  • odpowiedni kąt spadu wody w kierunku wpustu,
  • głębokość zabudowy,
  • aspekt związany z równością ścian.

Punktowy

Pod względem budowy punktowy odpływ prysznicowy przypomina odpływ liniowy, jednak zarówno jego zastosowanie, jak i sam wygląd znacząco się różni. Omawiany rodzaj odpływu składa się jedynie z dwóch elementów – syfonu i osadnika, zakończonych metalową kratką, stanowiącą główne wejście wody. Dodatkowo można go montować w dowolnym miejscu, nawet w środku kabiny prysznicowej, dzięki czemu nie musisz się martwić o odpowiedni kąt nachylenia spadku wody czy proste ułożenie liniowego odpływu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Poza naszymi upodobaniami i technicznymi uwarunkowaniami, które będą miały wpływ na rodzaj wybranego odpływu, kluczowe jest rozpoznanie specyfiki rynku i ofert poszczególnych sklepów (stacjonarnych i internetowych). Ważne, by przy wyborze odpływu prysznicowego kierować się również jego klasą jakości, renomą producenta (wraz z jego obietnicą i gwarancją), a także materiałem, z którego dany produkt jest wykonany. Odporność na czynniki zewnętrzne, przedłużona trwałość i utrzymujący się połysk syfonu zawdzięczamy m.in. jakości wykonania, a także wiedzy i doświadczeniu danego producenta. Właśnie dlatego tak ważne jest robienie zakupów w godnych zaufania sklepach. Plytkilazienki.pl to gwarancja udanych zakupów!

https://plytkilazienki.pl/pl/odplywy-liniowe

2 Comments