Z ostatniej chwili

Jerzy Pilch: najbardziej pociągająca w samotności jest nieobecność innych ludzi

Jerzy Pilch Foto: Jacek Turczyk / PAP

Najbardziej pociągająca w samotności jest nieobecność innych ludzi – mówił Jerzy Pilch w wywiadzie przeprowadzonym specjalnie dla programu Xięgarnia. Jakie tematy były poruszane w pierwszym od wielu lat wywiadzie telewizyjnym?

Jerzy Pilch to ceniony pisarz, dramaturg i felietonista. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się właśnie jego najnowsza książka – „Żywego ducha”. Z tej okazji pisarz udzielił pierwszego od lat telewizyjnego wywiadu. W rozmowie z Agatą Passent w programie „Xięgarnia” opowiedział o swojej prozie, a także o swoim stylu życia.

W najnowszej książce Pilcha główny bohater nagle okazuje się być jedynym człowiekiem na planecie. – Pociągająca w samotności jest nieobecność innych ludzi – tłumaczy autor, który w swoich dziełach często stosuje wątki autobiograficzne. – Jak się ma takie doświadczenia z młodości, typu: jedziemy całą paczką nad morze, po czym przechodzą cię ciężkie dreszcze na samą o tym myśl, to jest dowód na to, że mamy do czynienia z pacjentem cierpiącym na zespół samotności – dodał.

Opisując apokalipsę w swojej książce, ocenił, że ludziom „trudniej uwierzyć w śmierć, a o wiele łatwiej w życie wieczne”.

– Jeden ma większy talent do destrukcji, a inny mniejszy – tłumaczył w programie pisarz, który wielokrotnie przyznawał, że ogromny wpływ na jego obecny stan zdrowia miał alkoholowy nałóg (abstynencję wymusiła na nim choroba Parkinsona).

Co by zrobił, gdyby nagle został sam na Ziemi? – Nic innego poza pisaniem nie umiem – zakończył.

Jerzy Pilch debiutował tomem opowiadań „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, nagrodzonym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989). Był ośmiokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike. Powieść „Pod Mocnym Aniołem” została laureatką tej nagrody.

Laureat Paszportu Polityki za książkę „Bezpowrotnie utracona leworęczność” (1998). Dwa razy jego utwory znalazły się na liście stu najlepszych książek w USA wytypowanych przez magazyn „Kirkus Reviews”: „Tysiąc spokojnych miast” (2010) i „Moje pierwsze samobójstwo” (2012).

Jego dzieła doczekały się ekranizacji – w 1994 roku miał premierę „Spis cudzołożnic” z Jerzym Stuhrem w roli głównej, a na początku 2014 roku na ekran trafiło „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jerzy Pilch jest także autorem scenariuszy dwóch filmów z serii „Święta polskie”, tj. „Żółty szalik” (2000) w reżyserii Janusza Morgensterna i „Miłość w przejściu podziemnym” (2006) w reżyserii Janusza Majewskiego.

Publikacja zaczerpnięta z: Onet

Zdjęcie: Foto: Jacek Turczyk / PAP

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej