Z ostatniej chwili

Jak zregenerować się po nartach?

jak zregenerować się po nartach

Osoba dorosła o masie ciała ok. 65 kg potrzebuje dziennie około 1600 kcal na podstawowe procesy życiowe, takie jak trawienie, oddychanie, krążenie krwi, funkcjonowanie układu nerwowego, utrzymanie stałej temperatury ciała. Sama praca mięśni pozwala spalić dwa razy więcej kalorii podczas intensywnego dnia na nartach. To da ci pogląd o zmęczeniu odczuwanym przez twoje ciało. Dlatego należy odpowiednio je zregenerować. Oto kilka sprawdzonych, naturalnych metod, które pomogą Ci wrócić do dobrej formy po dniu na stoku.

Rozgrzewka

Prawdopodobnie stukasz się teraz w czoło. Prawdą jest to, że przyzwyczajone do treningu mięśnie, które są dobrze rozgrzane szybciej się regenerują. Dodatkowo silne mięśnie zapewniają lepsze wsparcie stawów i zmniejszają ryzyko kontuzji. Rozciąganie mięśni po treningu jest również skuteczne w przypadku bólu mięśni po jeździe na nartach. Wystarczą proste ćwiczenia rozciągające łydki, uda, pośladki. Ciepła kąpiel może również pomóc rozgrzać wychłodzone ciało i ukoić obolałe mięśnie po jeździe na nartach. Nawet 15-minutowa kąpiel połączona z masażem może ukoić obolałe mięśnie. Zawsze masujemy w kierunku “do serca”. Delikatnie naciskaj i przesuwaj skórę palcami, aby poprawić krążenie krwi. Eliminuje to lekkie obrzęki, który często pojawiają się na łydkach i stopach pod wpływem stresu. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do kąpieli — pomoże Ci zasnąć.

Weźmy przykład Finów

Nasi północni znajomi z Finlandii uważają, że sauna jest uniwersalna. Zdecydowanie dobrze działa na obolałe mięśnie. Ciepłe powietrze sauny jest idealne na obolałe mięśnie po nartach. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dobry pomysł dla wszystkich narciarzy. Osoby z chorobami układu krążenia nie mogą korzystać z sauny. Narciarze, którzy mają chorobę wieńcową, skarżą się na nadciśnienie lub posiadają uszkodzone naczynia włosowate, powinni wybrać inny rodzaj relaksu.

Śpij dobrze po nartach

Wielu z nas zapomina, że najtańszym lekarstwem na rynku jest dobry sen. Nasze mięśnie regenerują się podczas snu, pozwalając ciału odpocząć i zebrać energię na kolejny długi dzień. W większości potrzeby snu są kwestią indywidualną. Regularny sen może nie wystarczyć po długim okresie intensywnych ćwiczeń. Dla większości z nas wyjazd na narty jest połączony z przerwą w codziennym życiu, dlatego warto pozwolić sobie pospać nawet 10 godzin.

Szukasz nart dla siebie? Wejdź na mcksport.pl i sprawdź narty zjazdowe Head oraz narty Fischer. Znajdziesz tam narty dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz ekspertów!