Z ostatniej chwili

Dlaczdego inwestowanie za pomocą CFD jest tylko dla wtajemniczonych?

Inwestowanie za pomocą CFD

Kontrakty CFD stanowią złożone instrumenty, które jak się okazuje nie muszą być idealnym sposobem inwestycji dla każdego. Zanim zdecydujesz się na ich użycie, warto przemyśleć kilka kwestii i zastanowić się czy to narzędzie jest dla Ciebie.

Czym są kontrakty CFD?

CFD (ang. Contracts for Difference, kontrakty na różnice) to stosunkowa nowość na rynku spekulacyjnym. Jednak wśród inwestorów indywidualnych szybko zyskują na popularności. Stanowią bardziej dostępne i co ważniejsze przystępne instrumenty pochodne. Jest to instrument finansowy, którego wartość ściśle uzależniona jest od wartości instrumentu bazowego, na którym opiera się kontrakt.

Warto jednak wspomnieć, że instrumenty pochodne charakteryzują się najwyższym poziomem ryzyka ze wszystkich istniejących instrumentów finansowych. Zyski lub ewentualne straty potęgowane dodatkowo są zjawiskiem tzw. dźwigni finansowej, dzięki której depozyt zabezpieczający konkretną transakcję jest jedynie ułamkiem wartości całej transakcji.

Z drugiej strony transakcje przy użyciu instrumentów pochodnych mogą prowadzić do nieporównywalnie większych zysków niż przy handlu instrumentami finansowymi. Jednak nie można zapomnieć o dużym ryzyku.

Dowiedz się więcej na temat CFD i zacznij inwestować już dziś.

Dlaczego należy na nie uważać?

Inwestycje za pomocą kontraktów CFD zalecane są dla inwestorów posiadających większe doświadczenie na rynku. Nie ma sensu inwestować swoich środków, jeśli nie możesz pozwolić sobie na ich stratę. Należy pamiętać również o tym, że można stracić dużo więcej niż tylko zainwestowaną kwotę.

Kontrakty CFD w niezwykle dokładny sposób odzwierciedlają kurs instrumentu bazowego, dlatego w trakcie inwestycji w nie widać w czasie rzeczywistym, ile się zyskuje lub traci. Komisja Nadzoru Finansowego już jakiś czas temu zwróciła uwagę, że stosunkowo niewielka kwota potrzebna do otwarcia rachunku sprawia, że uczestnikami rynku z użyciem kontraktów CFD stają się coraz liczniejsi klienci detaliczni. W związku z tym zwrócić uwagę na duże ryzyko związane z inwestycjami w kontrakty na różnice kursowe.

Aby uniknąć porażki należy stworzyć przemyślaną strategię finansową. Jednak z drugiej strony trzeba wykazać się ogromną elastycznością i umiejętnością szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Czy kontrakty CFD są dla każdego? Nie. Ale warto podjąć ryzyko i samemu wyrobić sobie opinię.

Chociaż kontrakty CFD niosą za sobą spore ryzyko, ich największą zaletą jest dostęp do kilkunastu tysięcy rynków finansowych z całego świata jednocześnie przy niewielkich nakładach finansowych.

2 Comments