Z ostatniej chwili

Fotowoltaika dla domu – dowiedz się więcej

Fotowoltaika dla domu

Węgiel, gaz, ropa naftowa to tradycyjne źródła energii. Ich zasoby są ograniczone, co powoduje stały wzrost ich cen i cen energii. Te tradycyjne źródła mają także niekorzystny wpływ na środowisko, dlatego coraz popularniejsze staje się pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Odnawialne źródła energii

Źródła odnawialne są naturalnymi źródłami, których zasoby nigdy nie zostaną wyczerpane. Ich największą zaletą jest obojętny wpływ na środowisko oraz oszczędzanie energii w domu. Do odnawialnych źródeł należą:

• słońce,
• woda,
• wiatr,
• źródła geotermalne.

Z punktu widzenia inwestora indywidualnego najłatwiejsza jest do pozyskania energia słoneczna. Inwestycje w panele solarne lub fotowoltaiczne to też najtańsza opcja.

Czym różni się energia solarna od fotowoltaicznej?

Bardzo często oba pojęcia są mylone lub utożsamiane, choć różnica między nimi jest zasadnicza. Instalacja solarna przeznaczona jest do pozyskiwania energii cieplnej, dzięki której możemy mieć darmową ciepłą wodę użytkową do mycia naczyń, kąpieli. W okresie zimowym energia ta wykorzystywana jest do zasilania systemu ogrzewania. Pozwala to na zmniejszenie jego kosztów o 70 proc.

Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona jest do pozyskiwania energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia, zasilania sprzętu AGD i RTV. Prąd płynący w przewodach jest całkowicie za darmo.

Fotowoltaika dla domu

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne na dachach to coraz bardziej powszechny widok. W niektórych miejscowościach są one prawie na każdym dachu. Wystarczył jeden zadowolony mieszkaniec, by jego śladem poszli inni sąsiedzi. To efekt wielu zalet fotowoltaiki dla domu.

Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, więc pierwsze oszczędności pojawiają się od razu, elektrownia nie przysyła wysokich rachunków. Fotowoltaika daje pełną niezależność, nie musimy obawiać się przerw w dostawie prądu, nie trzeba go również oszczędzać, zużywamy tyle, ile jest nam potrzebne.

Najważniejszą jednak zaletą jest ochrona środowiska. Fotowoltaika dla domuhttp://3sgroup.pl/oferta/dla-domu/– jest energią czystą, nie produkuje zanieczyszczeń powietrza. Biorąc pod uwagę coraz większe zagrożenie smogiem, to bardzo ważny atut. Dokładamy swój spory kamyk do walki ze zmianami klimatycznymi.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Pierwszym krokiem jest wybranie sprawdzonej i doświadczonej firmy. To bardzo ważne, ponieważ musi ona załatwić wszystkie uzgodnienia i pozwolenia z elektrownią. Panele fotowoltaiczne nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do urzędu gminy.

Firma dokonuje również obliczeń dotyczących zapotrzebowania na energię elektryczną na podstawie rachunków i używanego sprzętu elektrycznego. Na tej podstawie wyliczana jest ilość paneli. Niedoszacowanie zapotrzebowania spowoduje konieczność uzupełniania energii z elektrowni, natomiast przeszacowanie niepotrzebnie podniesie koszty inwestycji.

Warunki nasłonecznienia w Polsce są bardzo dobre dla systemów słonecznych. Przez 7 miesięcy ilość energii słonecznej przewyższa zapotrzebowanie. Jej nadmiar można przesyłać do sieci energetycznej (on-grid) i w okresie zimowym odkupywać ją po preferencyjnych cenach.

Innym rozwiązaniem jest instalacja typu off-grid. Nadmiar energii gromadzony jest w specjalnych akumulatorach, można z nich korzystać w okresie niedoboru energii. W zawiązku ze stałym ociepleniem klimatu czas mniejszego nasłonecznienia sukcesywnie się zmniejsza.
Fotowoltaika dla domu nie należy do najtańszych inwestycji, ale z różnych funduszy (ochrona środowiska, fundusze unijne) można pozyskać dofinansowanie pokrywające nawet 80 proc. kosztów.

2 Comments