Z ostatniej chwili

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

kupno mieszkania od dewelopera

Obawiamy się, że przepłacimy a mieszkanie nie spełni naszych oczekiwań. Deweloperzy nie zawsze są bowiem uczciwi wobec swoich klientów. Podpowiadamy więc jak bezpiecznie kupić mieszkanie i na co zwrócić uwagę.

Dokładnie przyjrzyj się okolicy

Zanim zaczniemy szukać idealnego mieszkania warto wybrać lokalizację, w której takowe ma się znaleźć. Lokalizacja, którą wybierzemy powinna zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Nie wystarczy upewnić się, że jest to zielona okolica z dobrym zapleczem. Musimy mieć pewność, że stan ten nie zmieni się na przestrzeni lat. Dlatego też warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Pamiętaj również, że deweloper ma obowiązek udostępnić klientom prospekt informacyjny, w którym powinny znaleźć się informacje o planowanych w okolicy inwestycjach. Dzięki temu upewnisz się, że wybrana przez ciebie lokalizacja jest tą odpowiednią.

Sprawdź dewelopera

Na rynku działa obecnie wielu deweloperów. Nie wszyscy z nich dbają o odpowiednio wysokie standardy obsługi klienta, nie brakuje również firm, które nie działają uczciwie. Dlatego też dokładne sprawdzenie dewelopera ma ogromne znaczenie dla twojego bezpieczeństwa. Co musisz zrobić? Przede wszystkim – zapoznaj się z historią spółki. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli firma, od której zamierzasz zakupić mieszkanie jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli jest jednak inaczej – również możesz dowiedzieć się o niej sporo np. z internetu. Poza tym koniecznie sprawdź jakie inwestycje wykonał do tej pory deweloper i czy klienci są z nich zadowoleni. Możesz np. zdecydować się na rozmowę z mieszkańcami budynku, którego mieszkania sprzedawał dany deweloper. Sprawdź również opinie w internecie, pamiętaj jednak, że nie zawsze są one miarodajne. Firmy bardzo często kupują pozytywne opinie lub wprost przeciwnie, starają się zaszkodzić konkurencji przez negatywne wpisy.

Rachunek powierniczy – dlaczego jest tak ważny?

Zanim podejmiesz decyzję co do zakupu mieszkania upewnij się, że inwestycja, którą jesteś zainteresowany objęta jest rachunkiem powierniczym. To dodatkowe zabezpieczenie twoich interesów. Rachunek powierniczy to specjalny rodzaj rachunku, w którym wpłacone przez ciebie pieniądze są zabezpieczone i trafiają do dewelopera w trakcie wykonywania kolejnych prac.

 

Zobacz również: Co to jest otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska

Kolejnym krokiem w procedurze zakupu jest podpisanie umowy deweloperskiej. Musi mieć ona formę aktu notarialnego i jest tak samo wiążąca jak umowa przedwstępna. W dokumencie tym powinno znaleźć się jak najwięcej informacji dotyczących nieruchomości. Wśród nich powinny znależć się informacje o planowanej dacie ukończenia budowy oraz przekazania prawa własności. Ponadto powinien zostać określony w niej standard mieszkania, szczegółowe informacje dotyczące wykończenia mieszkania oraz schematy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Słowem – im więcej informacji zawartych w umowie tym lepiej dla ciebie.

Odbiór mieszkania

To ostatni element procedury zakupu mieszkania. Składa się on z dwóch kroków – pierwszy z nich to odbiór techniczny, drugi – to odbiór lokalu. Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu stanu mieszkania oraz wykonanych prac budowlanych i remontowych. Wiele osób decyduje się na sprawdzenie mieszkania samodzielnie lub przy pomocy kogoś znajomego. Nie warto jednak oszczędzać i zdecydować się na wykonanie odbioru w towarzystwie doświadczonego specjalisty. Dzięki temu zyskamy pewność, że budynek naprawdę jest w idealnym stanie. Odbiór lokalu polega zaś na spisaniu liczników oraz przekazaniu kluczy.

Podsumowując, zakup mieszkania jest poważną inwestycją, dlatego warto być czujnym. Dokładne dopilnowanie wszystkich procedur, sprawdzenie dewelopera oraz opinii o nim oraz ogólna uwaga pomoże nam uniknąć problemów i niepotrzebnego stresu.

 

Źródło: sonarhome.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej