Chcemy Polski ambitnej i innowacyjnej. Wierzę, że kongres dostarczy odpowiedzi na pytanie, jaki ma być nasz kraj i jak uczynić go lepszym – tak pisał w liście do gości VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, polski premier Mateusz Morawiecki.
– Organizując ten okrągły stół chcemy zdefiniować największe wyzwania, również technologiczne, a także opracować prognozy i rekomendacje, które przekażemy najważniejszym instytucjom w państwie i Europie. Począwszy od 2015 roku przygotowaliśmy już 27 stanowisk w najbardziej aktualnych dla Polski i kontynentu sprawach - mówi Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady programowej.
VIII Europejskiego Kongresu Finansowego. To miejsce, gdzie spotykają się najważniejsi przedstawiciele świata finansowego tej części Europy i to do nich w specjalnym liście zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.
– Chcemy Polski ambitnej i innowacyjnej. Wierzę, że kongres dostarczy odpowiedzi na pytanie, jaki ma być nasz kraj i jak uczynić go lepszym. Życzę nam, abyśmy w kolejnych latach obserwowali wdrażanie praktycznych rozwiązań, które swoje źródło mają właśnie w tym wydarzeniu – napisał Morawiecki.
Rolę sektora bankowego dostrzega i docenia również minister finansów.
– Jest on bezpieczny i cieszy się społecznym zaufaniem. Utrzymanie tego zaufania, szczególnie wśród klientów detalicznych, to kluczowe zadanie, które wymaga odpowiedzialności i dochowania należytej staranności. Wyzwaniem dla sektora będzie też wprowadzenie nowych technologii do usług finansowych. Jesteśmy otwarci na dyskusję ze środowiskiem bankowym – zapowiada Teresa Czerwińska, minister finansów.
Bank, który zatrudnił Gombrowicza
Trudno jednak mówić o przyszłości sektora finansowego bez krytycznego spojrzenia w przeszłość. Czy transformację 1989 roku można uznać za udaną? I która rzeczywistość – ta sprzed prawie 30 lat, czy ta po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – była większym wyzwaniem?
Zdaniem uczestników debaty w 1989 roku mieliśmy społeczeństwo wykształcone, mówiące jednym językiem, dowartościowane i zmotywowane. Poziom zaangażowania Polaków był duży. Pozytywnie do Polski były też nastawione inne europejskie kraje. To dlatego było łatwiej niż w 1918 roku.
89 lat temu powstał także bank Pekao S.A., którego najsłynniejszym pracownikiem był Witold Gombrowicz.
– Bank powstał, by wspierać 8 mln Polaków za granicą. Dziś ta liczba jest dużo większa, ale problemy pozostają te same. Potrzebujemy banku depozytowego, banku, który będzie miał globalny charakter i oddziały na całym świecie – przekonuje Michał Krupiński, prezes Pekao S.A. I dodaje: – Jeśli dziś chcemy sobie poradzić z brakiem zaufania do instytucji europejskich to odpowiedzą są międzynarodowe fuzje. To jedyna szansa dla Europy – dalsza integracja finansowa.
Euro? Tak, ale nie teraz!
Nie tylko przeszłość, ale i przyszłość zajmuje prezesów największych instytucji finansowych w Polsce. Jednym z pytań, na które wciąż szukają odpowiedzi jest to, czy Polska powinna wejść do strefy euro.
– Tak, ale pod dwoma warunkami: gdy strefa euro skutecznie się zreformuje i gdy polska gospodarka będzie na trochę wyższym poziomie dochodów. Nie wcześniej jednak niż za kilka lat – nie pozostawia złudzeń Paweł Borys, prezes PFR.
– Aktualna sytuacja geopolityczna, w tym m.in. coraz silniejsza rywalizacja między USA a Chinami, Europa po Brexicie i końcówka globalnego cyklu makroekonomicznego, nie uzasadnia szybkiego wejścia Polski do strefy euro – dodaje Michał Krupiński.
Polska nigdy nie miała się lepiej
Kolejnym wyzwaniem jest groźba bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Dziś ceny mieszkań zaczynają rosnąć w szybkim tempie, a finansowanie i nabywanie lokali ma miejsce jeszcze zanim inwestor wbije w ziemię pierwszą łopatę.
Zdaniem ekspertów jako naród nie mamy jednak problemu z zadłużeniem. Polacy mają za to coraz wyższą zdolność kredytową i zdolność obsługi zaciągniętych zobowiązań.
– Również polska gospodarka nie ma problemu z zadłużeniem. Dług jest dobry. Co ważne jednak kredyty konsumpcyjne powinny być udzielane przez instytucje, które są nadzorowane – przekonuje prezes Krupiński.
Jaka więc będzie przyszłość polskiego sektora finansowego? Według uczestników debaty dziś Polska zbliża się do poziomu dochodów, którego nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej i mamy wreszcie szansę dołączyć do najbardziej rozwiniętych krajów.
Publikacja zaczerpnięta z: www.money.pl/
2 Comments
Klikajcie, czytajcie, podawajcie dalej – te treści powinny być wszędzie dostępne
Kto tego jeszcze nie wie, powinien nadrobić zaległości. Polecam!