Cystoskopia, czyli inaczej wziernikowanie pęcherza moczowego jest badaniem, które stosuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu moczowego. Jak przebiega badanie i czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest cystoskopia?
Jest to jedne z ważniejszych badań w diagnostyce układu moczowego. Podczas badania lekarz wprowadza specjalne urządzenie zwane cystoskopem, dzięki któremu może dokładnie ocenić stan całego pęcherza oraz cewki moczowej. Zabieg ten nie ogranicza się jedynie do badań diagnostycznych, metoda ta pozwala również na:
• wykonanie biopsji pęcherza moczowego,
• usunięcie niektórych niepożdanych zmian czy guzów na pęcherzu,
• cykliczne powtarzany zabieg daje możliwoœć usunięcia nowotworu czy zalegających w pęcherzu moczowym kamieni.
Jak przygotować się do badania?
Przed wykonaniem badania pacjent musi oddać krew do analizy oraz przyjmować leki antybakteryjne na dwa dni przed datą zabiegu. Ponadto, jeœli badanie odbywać się będzie w znieczuleniu ogólnym, należy przystąpić do niego na czczo. Należy również odpowiednio zadbać o higienę miejsc intymnych przed przystąpieniem do badania.
Przebieg zabiegu
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie do cewki moczowej żelu mającego działanie znieczulające oraz poœlizgowe. Następnie dezynfekuje się zewnętrzne ujœcie cewki i lekarz wprowadza do niej cystoskop. Pęcherz zostaje wypełniony jałową wodą lub solą fizjologiczną, w celu lepszego napięcia jego œcian. Dzięki temu urolog ma lepszy obraz badanego organu.
Cystoskop giętki wykorzystuje się w przypadku koniecznoœci wykrycia przyczyn objawów ze strony dróg moczowych, takich jak na przykład krwiomocz. Sztywny cystoskop z kolei pomocny jest podczas diagnozowania kamieni, guzów czy innych patologicznych zmian oraz koniecznoœci ich usunięcia.
Możliwe powikłania
Cystoskopia – https://gaboscm.pl/cystoskopia-badanie/, jest zabiegiem inwazyjnym, mogą się więc z nim wiązać różne powikłania. Pojawić się może uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu, a niektórzy pacjenci mogą mieć dodatkowo wrażenie parcia na pęcherz i pieczenie w cewce moczowej przez kilka dni po zabiegu.
Są to najczęstsze objawy, które ustępują samoistnie. W celu szybszego ich wyeliminowania zaleca się przyjmowanie większej iloœci płynów. Inne powikłania możliwe po badaniu cystoskopem to uszkodzenie cewki moczowej lub pęcherza czy zakażenie układu moczowego – zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko.
2 Comments
Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie to info jest bardzo ciekawe i warte podzielenia się z innymi
Takie ciekawe rzeczy się dzieją. Wiedzieliście w ogóle o tym?