Z ostatniej chwili

Zaparcia u dzieci

zaparcia u dzieci

Choć zaparcia kojarzą się głównie z nieprawidłową dietą u osób dorosłych, to jednak dotykają one również bardzo często najmłodszych. Coraz częściej da się zauważyć sytuacje, gdy rodzice zgłaszają się z dziećmi do lekarza z objawami zaparć. Jak można uniknąć tych problemów oraz rzecz jasna, w jaki sposób najlepiej zareagować na zaparcia u dzieci?

Typowe objawy zaparć

Zanim jednak zaczniemy wprowadzać zmiany w diecie, czy też stosować najróżniejsze leki i preparaty pomagające w przypadku wystąpienia zaparcia u dzieci, konieczne jest zdobycie wiedzy dotyczącej tego, jak zaparcia u najmłodszych się objawiają. W końcu ich organizm funkcjonuje nieco inaczej niż u dorosłej osoby, tak więc również objawy zaparć mogą być inne.
Typowym objawem zaparcia u dziecihttps://gaboscm.pl/zaparcia-u-dzieci/ jest wypróżnianie się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli dodać do tego zgłaszany przez dziecko ból podczas wypróżniania oraz twardy stolec, można z ogromną pewnością przypuszczać, że cierpi ono na zaparcie. Oprócz tego bardzo często podczas zaparć występują bóle brzucha, znaczna utrata apetytu, czy też nudności, wymioty, a nawet infekcje dróg moczowych.
Bardzo często zdarza się, że dziecko cierpiące na zaparcia przyjmuje tzw. postawę retencyjną. Oznacza to, że potrafi ono przerwać zabawę, czy też naukę i zastygnąć w bezruchu z jednoczesnym skrzyżowaniem nóg i zaciśnięciem pośladków. Dopiero po ustąpieniu uczucia parcia wraca ono do zabawy.
Podsumowując typowe objawy zaparć u dzieci to:

– zbyt rzadkie wypróżnianie,
– twardy stolec,
– ból przy wypróżnianiu,
– postawa retencyjna.

Jak pomóc dziecku z problemem zaparć?

Gdy zaobserwuje się takie objawy u swojego dziecka, oznacza to ewidentny problem z zaparciami. Niezbędne w takiej sytuacji staje się udzielenie dziecku pomocy, ponieważ zaparcia u dzieci mogą nieść ze sobą dosyć poważne skutki dla zdrowia. Niestety leczenie tego typu problemów u dzieci jest stosunkowo długotrwałe, a także często męczące dla dziecka, jak i dla rodziców.
Podstawową formą leczenia jest oczywiście leczenie farmakologiczne, które polega na podaniu dziecku leków zmiękczających stolec oraz tym samym ułatwiających wydalanie. Leki te trzeba przyjmować stosunkowo długi czas i po zakończeniu leczenia przez jeszcze jakiś czas je stopniowo odstawiać.
Oprócz takiego leczenia należy oczywiście wprowadzić zmianę w diecie dziecka, a także w większym stopniu dziecko nawadniać. Dodatkowo ogromne znaczenie w procesie leczenia ma rozmowa i płynąca z niej nauka, np. o poprawnym korzystaniu z toalety. W skrajnych przypadkach niezbędna może się okazać nawet pomoc psychologa.

Dlaczego leczenie zaparć jest tak ważne?

Dlaczego jednak jest to wszystko tak ważne? Rzecz jasna nie chodzi tylko o dobre samopoczucie dziecka, któremu zaparcia skutecznie zmniejszają codzienny komfort. Ogromnym zagrożeniem jest m.in. rozciągnięcie ścianek odbytnicy przez zalegający kał, przez co stopniowo zanika potrzeba wypróżniania. Dodatkowo częste zaparcia u dzieci mają niezwykle negatywny wpływ na ich psychikę, powodując np. zaburzenia emocjonalne, w tym nawet depresję. Dodatkowo nieregularne wypróżniania mogą mieć przełożenie na powstawanie niedrożności jelit, co może się zakończyć nawet pobytem w szpitalu.

2 Comments