Z ostatniej chwili

Wybryk podczas procesji – człowiek-motyl przesłuchany

Warszawa, 23.06.2011. Procesja podczas obchodów Œwiêta Bo¿ego Cia³a na warszawskiej Pradze, 23 bm. Tradycyjnej procesji, po raz pierwszy towarzyszy³ dywan utworzony z kwiatów, "rozwiniêty" na ca³ej d³ugoœci nawy g³ównej katedry œw. Floriana. Przeszed³ po nim abp. warszawsko - praski Henryk Hoser z Najœwiêtszym Sakramentem. (pk/kkk) PAP/Pawe³ Kula

Prokuratura Łódź-Górna przesłuchała artystę, który w zeszłym roku w przebraniu motyla dołączył do procesji Bożego Ciała w Łodzi. Postępowanie prowadzone jest po decyzji sądu, który uchylił wcześniejsze postanowienie o odmowie jego wszczęcia.

Jak powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, łódzki artysta został przesłuchany w charakterze świadka. Była to jedna z czynności procesowych, których wykonanie zalecił sąd. – Postępowanie w tej sprawie dobiega końca. Większość czynności zleconych przez sąd zostało przeprowadzonych – zaznaczył.

W trakcie przesłuchania przed budynkiem prokuratury Łódź-Górna pikietowała kilkuosobowa grupa działaczy Ruchu Palikota. Mówili, że to wyraz poparcia dla artysty i protest przeciw próbie ograniczenia swobód obywatelskich przez przedstawicieli Kościoła.

– Szanujemy uczucia religijne, ale również oczekujemy, żeby nas szanowano, a także inne osoby, które mają inne przekonania, inne zapatrywanie na ten świat – powiedział jeden z pikietujących Leszek Niecikowski.

Podskoki podczas procesji

W czerwcu 2011 roku w trakcie procesji Bożego Ciała w pobliżu łódzkiej archikatedry do uczestników uroczystości dołączył mężczyzna przebrany za motyla. Przez kilka minut m.in. podskakiwał między wiernymi. Później schował się w bramie.

Doniesienie do prokuratury w sprawie zakłócenia uroczystości złożył najpierw proboszcz łódzkiej katedry, a później jeden z uczestników procesji, który stwierdził, że doszło do obrazy uczuć religijnych.

W sierpniu śledczy uznali, że brak jest podstaw do wszczęcia postępowania. Prokuratura nie dopatrzyła się w zachowaniu mężczyzny przebranego za motyla “złośliwego przeszkadzania w obrzędzie religijnym”. Uznała także, że artysta nie poniżył wiernych.

Składający zawiadomienie zaskarżyli decyzję prokuratury do sądu rejonowego, który uwzględnił zażalenie i uchylił decyzję prokuratury. Zalecił też śledczym przeprowadzenie czynności w tej sprawie, co spowodowało wszczęcie postępowania.

Podczas przesłuchania mężczyzna zapewniał, że nie miał zamiaru obrażać uczuć religijnych uczestników procesji ani złośliwie im przeszkadzać. Mówił, że jest artystą i “chciał dać wyraz radości ze święta”.

O mężczyźnie było już głośno w maju 2011 w trakcie transmisji mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II przed archikatedrą mężczyzna wraz z kolegą trzymał duży transparent z podobizną twarzy Jana Pawła II i napisem “To nie jest mój ojciec”.

Interweniowała straż miejska, policja, wierni i duchowni. Mimo próśb mężczyźni nie chcieli zwinąć transparentu. Kilka osób próbowało zasłaniać go parasolami. Po godzinie mężczyźni zwinęli napis. Jak tłumaczył artysta, był to protest przeciwko wpływom Kościoła katolickiego na życie publiczne i społeczne w Polsce.

2 Comments