Z ostatniej chwili

Jak ozdobić dom na święta?

ozdoby na świeta

Ozdoby bożonarodzeniowe pozwalają poczuć atmosferę świąt. W szczególności pojawienie się w domu choinki świadczy o zbliżających się świątecznych dniach. Jednak bożonarodzeniowe dekoracje nie muszą ograniczać się do samego drzewka przyozdobionego bombkami. Ozdoby choinkowe tj. gwiazdki czy szklane bombki, z pewnością stanowią najpopularniejszy rodzaj dekoracji. Ale warto zainwestować nie tylko w bombki choinkowe. Jakie dekoracje mogą zdobić nasz dom w tym wyjątkowym czasie? Kiedy dekorować wnętrza?

Czas na świąteczne ozdoby

Gdy zbliżają się święta, większość z nas ogarnia radość. Czas wolny, prezenty, urokliwy śnieg padający z nieba to elementy, na które wiele osób z niecierpliwością czeka. Jednak określenie czasu, kiedy należy zacząć przygotowania do tego radosnego okresu, bywa dość trudne. Z jednej strony mamy konsumenckie i marketingowe okresy wzmożonej aktywności, gdy miasta czy galerie zaczynają dekorować swoje mienie już w okolicach listopada, czy zaraz po Wszystkich Świętych. Z drugiej strony, mamy jasno określony przez tradycję czas, gdy warto już pomyśleć o ozdobieniu swojego domu.

W Stanach Zjednoczonych zaczyna się dekorowanie domu zaraz po Święcie Dziękczynienia, czyli około połowy listopada. W Polsce granicą są Mikołajki, czyli 6 grudnia. Z drugiej strony, okres ten dotyczy dekoracji, które raczej nie obejmują choinek. Te bowiem, tradycyjnie ubieramy 24 grudnia lub chwilę przed Wigilią. To wówczas głównie zwracamy uwagę na bombki.

Savour vivre bombek na choinkę

Jakie bombki choinkowe umieścić na choince? Można skupić się na modnych sezonowych barwach kolorystycznych lub też postawić na klasyczne, linie kolorystyczne w odcieniach czerwieni, niebieskiego czy złota oraz srebra.

Do klasycznych kolekcji należą różne bombki bożonarodzeniowe np. szklane czy bombki figurki. Nasza choinka może składać się z samych bombek lub być udekorowana piernikami, cukierkowymi laskami, papierowymi ozdobami. Tak naprawdę, każda choinka odzwierciedla ducha całej rodziny, więc powinna być jak najbardziej spersonalizowana.

Nie tylko nowoczesne bombki w oryginalnych wzorach, czyli inne dekoracje

Gdy zastanawiamy się, jak ozdobić dom na święta, warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach, które pomogą nam zastosować właściwe ozdoby.

Po pierwsze, dekoracje nie ograniczają się do samej choinki i bombek. Pamiętaj, że im jest ich więcej – tym lepiej można poczuć klimat świąt, chociaż nie warto tu także przesadzać. Dobrą radą jest umieszczenie kilku drobnych ozdób, w każdym pomieszczeniu.

Po drugie, dekoruj cały dom, nie zapominając o tym, że święta warto poczuć nie tylko w sypialni i salonie, ale także kuchni, przedpokoju czy łazience.

Po trzecie, czasem wystarczą dekoracje subtelne i delikatne, by odmienić wnętrze. Dwie, małe świece, subtelne tekstylia z motywem świątecznym i już możesz zdziałać naprawdę dużo.

Jakie zatem dekoracje wybrać do poszczególnych pomieszczeń? Zacznij od sypialni i salonu. Możesz postawić tu zwłaszcza na tekstylia tj. poduszki, pled, pościel z jednym motywem przewodnim. Przyda się tu także malutka dekoracyjna choinka. Do jadalni możesz zakupić świąteczną zastawę, udekorować stół lampionami czy świecznikami.

Prócz tego, w całym domu możesz postawić na różnorodne dekoracje tj. figurki z ceramiki lub drewna, krasnale lub skrzaty, świecące ozdoby na okna, pierniczki, bożonarodzeniowe skarpety, wiszące dekoracje w postaci np. gwiazdek czy śnieżynek z drewna, wikliny lub plastiku. Możesz też kupić ozdobny, świąteczny wazon.

Nie bój się zaufać swojemu gustowi i postaw na kilka drobnych ozdób w każdym pomieszczeniu.