Z ostatniej chwili

Zadedykował książkę o pedofilii… papieżowi

2011 Wroclaw koloratka ksiadz kosciol modlitwa Fot. Pawel Koziol / WP.PL

Skandal pedofilii w Kościele na świecie i jego finansowe skutki to temat opublikowanej we Włoszech książki “Golgota, sekretna podróż między Kościołem a pedofilią” autorstwa dziennikarza śledczego tygodnika “Panorama” Carmelo Abbate.

Autor szeroko dyskutowanego we Włoszech tomu przedstawia statystykę, obrazującą rozmiary pedofilii w szeregach duchowieństwa na pięciu kontynentach prawie 30 lat po tym, gdy pierwszy przypadek wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży został zgłoszony Watykanowi.

Z zebranych w książce danych wynika, że w Kościele w Stanach Zjednoczonych zanotowano dotychczas 4500 przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich, zaś łączna suma odszkodowań wypłaconych ofiarom wyniosła 2,6 mld dolarów. W Brazylii o nadużycia oskarżono 1700 księży, w Irlandii tysiąc duchownych musi odpowiedzieć za 30 tysięcy przypadków pedofilii. Ponadto, jak podaje Abbate, w Australii za pedofilię skazano 110 księży.

Abbate zauważa, że we Włoszech mówi się o 80 przypadkach i 300 ofiarach, choć Konferencja Episkopatu nie podaje oficjalnych danych.

Tom zadedykowany został Benedyktowi XVI, bo – jak podkreślają watykaniści – książka wskazuje jasno, że to obecny papież podjął odważną próbę udzielenia odpowiedzi na skandal, długo tuszowany przez kościelnych hierarchów w wielu krajach.

Abbate podaje liczne dowody na to, że biskupi w poszczególnych diecezjach wiedzieli o najbardziej gorszących przypadkach księży-pedofilów i przez lata nie myśleli o tym, by je zgłosić.

Punktem wyjścia książki są słowa prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levady, który przyznał, że w ostatniej dekadzie liczba zgłaszanych przypadków pedofilii wśród księży “dramatycznie wzrosła”.

Artykuł zaczerpnięty z archiwalnej wersji strony NaSygnale.pl

2 Comments