Serwery VPS – czym są i dlaczego warto je posiadać
Serwer dedykowany to kusząca propozycja dla firm. Ale w niektórych przypadkach serwery VPS od renomowanych dostawców mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Podsumujmy więc najczęściej zadawane pytania związane z tym tematem i spróbujmy znaleźć na nie odpowiedź.
Czy warto pracować na serwerze VPS?
Serwer VPS (Virtual Private Server) to wirtualny serwer prywatny. Jest to więc coś w rodzaju wyciszonej, samodzielnej przestrzeni, którą nie trzeba się dzielić z innymi użytkownikami. Rzecz w tym, że cały serwer fizyczny zostaje wirtualnie podzielony, a jego poszczególne części przypisane do konkretnych odbiorców. Każdy z nich dostaje coś na wzór własnego mieszkania w bloku.
Dostawcy oferujący serwer wirtualny (więcej o tym na stronie cyberfolks.pl) oferują także wysoki stopień personalizacji danej przestrzeni. Możliwość niezależnej konfiguracji jest jedną z podstawowych zalet związanych z serwerem VPS. Klient ma 100% kontroli. Do tego dodajmy prywatność i mamy coś, z czym zwykłe serwery dedykowane nie mogą się równać. Jeśli więc komuś zależy na mniejszych kompromisach, zdecydowanie powinien zwrócić uwagę usługi VPS.
Czy hosting VPS jest wydajny?
Bardzo. Dobry dostawca usług w tym zakresie zadba o to, aby wszystko działało na dobrej sieci. Szybki dostęp do panelu też będzie zagwarantowany. Wszystko wydarzy się automatycznie już w kilka minut po zaksięgowaniu opłaty. To samo można powiedzieć o reakcji zespołu wsparcia. Wielu użytkowników klasycznego serwera dedykowanego musi czekać czasem nawet kilka dni na odpowiedź. W przypadku prywatnego hostingu serwera VPS rzecz zazwyczaj wygląda zupełnie inaczej.
Czy serwer VPS jest stabilniejszy niż serwer dedykowany?
Prywatność serwerów VPS wiąże się z tym, że ulegają mniejszym obciążeniom, ponieważ nie działa na nich cała grupa klientów jednocześnie. W związku z tym łatwiej jest też je monitorować. Dziś nawet tanie serwery VPS mogą bazować na profesjonalnym sprzęcie z pamięciami ECC oraz stabilnymi macierzami RAID. To tylko poprawia ogólną wydajność obciążeniową, która jest gwarantem wytrzymałości całego systemu.
Czy serwer VPS jest bezpieczny?
Tu też sporo zależy od dostawcy usługi. Jeśli zerknąć na stronę cyberfolks.pl, można przeczytać o backupowaniu całego wirtualnego serwera na serwer zewnętrzny. To powinno odbywać się w miarę często, najlepiej raz na 24 godziny. W rezultacie osiągnie się wręcz stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa danych. Jak ważny to problem, wiedzą zwłaszcza ci, którzy stracili wszystkie pliki z powodu poważnej awarii. W przypadku dobrych serwerów VPS takie sytuacje są raczej niemożliwe.