Z ostatniej chwili

Ruszają testy inteligentnych tablic rejestracyjnych. Permanentna inwigilacja i natychmiastowe mandaty

foto: policja foto: policja

Tablice rejestracyjne z wyświetlaczem będą potrafić na przykład wyświetlić alert po tym, jak samochód zostanie skradziony. Im jednak bardziej wczytuje się w ich możliwości, tym bardziej zapala się światełko ostrzegawcze.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w miarę dobrze. Numer rejestracji wgrywany jest do inteligentnej tablicy rejestracyjnej przez urząd – może to stać się nawet zdalnie, przez aplikację, jeśli zapewni się im dostęp do sieci.

Urządzenie ma chronić własność kierowcy –wyświetlając na przykład komunikat, że zostało skradzione, zamiast pokazywać numer rejestracyjny – a także jego życie, w razie wypadku natychmiast wzywając odpowiednie służby i podając im dokładną lokalizację zdarzenia.

Inteligentne tablice rejestracyjne mają ponadto komunikować się między sobą, dzieląc się z innymi samochodami informacjami na temat sytuacji na drodze. Kierowcy otrzymają więc z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzeżenie o korku i będą mogli wybrać inną, szybszą trasę.

Inteligentne tablice rejestracyjne będą donosić na kierowców

Do zadań stawianych przez inteligentnymi tablicami rejestracyjnymi należeć też będzie pilnowanie ładu i porządku na drodze. Gadżet ma mieć dostęp do konta bankowego kierowcy i z niego pobierać w trybie natychmiastowym wszelkie kary i mandaty za zaobserwowane wykroczenia.

Tablice mają także automatycznie odprowadzać opłaty za parkowanie oraz pokrywać koszta administracyjne związane z posiadaniem samochodu.

Testy inteligentnych tablic rejestracyjnych rozpoczną się w maju 2018 w Dubaju, według tamtejszych oficjeli mają one ułatwić życie obywatelom. Na pewno sprawią, że prościej będzie ich inwigilować – władze będą dokładnie znać trasy przejazdu samochodów oraz osiągane prędkości (co pozwoli nakładać mandaty za ich przekroczenie).

Nie wiadomo jeszcze, ile mają kosztować takie inteligentne tablice rejestracyjne, ani czy ich stosowanie będzie dla mieszkańców Dubaju obowiązkowe.

Michał Tomaszkiewicz
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments