Z ostatniej chwili

Permanentna kosmiczna inwigilacja. Bill Gates zainwestował w satelity pokazujące obraz z Ziemi na żywo

foto: NASA foto: NASA

Dowolne miejsce na Ziemi będzie można obserwować w czasie rzeczywistym dzięki konstelacji satelitów EarthNow. Wśród inwestorów wspierających projekt jest Bill Gates, założyciel Microsoftu.

Google Earth pozwala przyglądać się do woli naszej planecie – zdjęcia satelitarne, które są w usłudze udostępniane, aktualizowane są jednak co kilka miesięcy.

EarthNow ma ambicję pokazywania transmisji wideo z kosmosu z opóźnieniem sięgającym najwyżej jednej sekundy – żeby móc to zapewnić, będzie umieszczać w kosmosie całą armadę satelitów (nieoficjalnie mówi się, że będzie ich ponad 500), z których każdy będzie dysponował większą mocą obliczeniową, niż wszystkie dotychczasowe komercyjne satelity razem wzięte.

Komputery pokładowe mają służyć do analizowania rejestrowanego przez kamery obrazu – sztuczna inteligencja ma na przykład wykrywać wybuchy leśnych pożarów i powiadamiać o tym natychmiast odpowiednie służby.

EarthNow – monitoring Ziemi na żywo

Obraz przesyłany przez system EarthNow ma znaleźć bardzo dużo zastosowań – wśród tych podawanych przez twórców systemu znajduje się między innymi wykrywanie nielegalnego połowu ryb, obserwowanie wybuchów wulkanów, śledzenie szlaków migracji wielorybów, dostarczanie danych niezbędnych do działania systemów inteligentnych miast, sprawdzanie stanu zdrowia upraw czy obserwowanie konfliktów zbrojnych na całym świecie.

EarthNow to ogromny skok naprzód w dziedzinie satelitów obserwacyjnych Ziemi – obecne systemy dostarczają zdjęcia minuty, godziny, a nawet dni po tym, jak zostały zamówione. Obecnie użytkownicy mogą tylko zobaczyć, co na danym terenie wydarzyło się w przeszłości. Konstelacja satelitów EarthNow pozwoli śledzić rozwój wydarzeń w czasie rzeczywistym.

Początkowo z możliwości EarthNow będą korzystać tylko agencje rządowe oraz przedsiębiorstwa – dostęp do danych ma być płatny i zapewne będzie na tyle drogi, że tylko wybrani będą mogli sobie na niego pozwolić.

W planach projektu jest jednak stworzenie rozwiązań, które pozwolą zwykłym użytkownikom obserwować na żywo wydarzenia na świecie korzystając ze smartfona czy tabletu. Może to być na przykład przekierowania na teren, o którym przegląda się akurat wiadomości.

Satelity konstelacji EarthNow mają powstawać w zakładach Airbusakoszt projektu ani spodziewana data rozpoczęcia działania nie zostały jeszcze zdradzone. Nie są znane także dokładne możliwości systemu, w tym rozdzielczość kamer – może się okazać, że w przyszłości nie będzie na Ziemi żadnego miejsca, w którym będzie można liczyć na prywatność.

Zobacz najbardziej przydatne Google linki do codziennego użytkowania oraz plany Elona Muska na podbój marsa.

MichałTomaszkiewicz
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments