Z ostatniej chwili

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Nawet 20 Lirydów na godzinę

Czeka nas wymarzony weekend (flickr.com, Fot: Rob Payne) Czeka nas wymarzony weekend (flickr.com, Fot: Rob Payne)

Według prognoz, to ostatni taki ciepły i słoneczny weekend. Noce mają być bezchmurne, a na niebie czeka nas szczyt aktywności Lirydów -roju meteorów, które najlepiej widać właśnie w okresie 21-23 kwietnia.

Lirydy to rój meteorów. Znany jest od tysiącleci. Można go obserwować na naszym niebie między 16 a 25 kwietnia. Szczyt aktywności osiągają 21-23 kwietnia, czyli właśnie teraz.

“Zwykle rój ten ma przeciętną aktywność. Podczas tegorocznego szczytu będzie można ujrzeć nawet 10-20 ‘spadających gwiazd’ na godzinę” – informuje portal TVN Meteo.

Szczególnie dobrze widoczne nad Polską

Lirydy są widoczne na półkuli północnej, a Polska należy do miejsc, gdzie obserwacja jest najłatwiejsza. Nie bez znaczenia są również prognozy pogody. Tej nocy niebo nad większością kraju ma być bezchmurne.

“Kosmiczny spektakl najlepiej obserwować z miejsc oddalonych od źródeł światła. Dlatego lepiej wybrać się za miasto. Po około 30 minutach oczy przystosują się do ciemności i dostrzeżenie zjawiska będzie łatwiejsze” – czytamy na TVN Meteo.

Dlaczego Lirydy robią takie wrażenie? Ponieważ jak każde meteory, pozostawiają na niebie przelatujące meteoroidy i piękne świecące ślady.

Zobacz także: Morawiecki o spotkaniach z Kaczyńskim. “Prezes jest zauroczony moim synem”

Artykuł zaczerpnięty ze strony https://turystyka.wp.pl/

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej