Z ostatniej chwili

Czy da się ominąć system? Bezpłatny upgrade do klasy biznes “dla kumpli i rodziny” pokazuje, że tak

Każda linia lotnicza ostrzega personel, że czekają ich kłopoty, jeśli będą nieoficjalnie podnosić komfort lotu dla swoich przyjaciół i członków rodziny.

Wygodny lot

Podróż samolotem w klasie ekonomicznej, szczególnie na długiej trasie, może być mordęgą. O ile wygodniej upływałby czas w klasie biznes: większy fotel, lepsze jedzenie, rozmaite dodatki uprzyjemniające czas spędzony w kabinie samolotu. Problem w tym, że bilety na lot w klasie biznes są znacznie droższe od tych, które w klasie ekonomicznej.

Sytuacja z gatunku tych nie do przeskoczenia? Tak. Chyba, że ma się znajomych w linii lotniczej.

„Dla krewnych i znajomych królika”

Linia lotnicza Air India rozesłała do swoich pracowników notatkę, w której piętnuje proceder nielegalnego upgrade’u (podwyższenia klasy podróży), który członkowie załóg pokładowych bezpłatnie oferują swoim znajomym i członkom rodziny. To działanie na szkodę spółki – w Air India można wykupić zamianę miejsca z klasy ekonomicznej na klasę biznes nawet będąc na pokładzie samolotu. Oczywiście, jeżeli w klasie biznes są wolne miejsca.

Ale ciężko zaproponować taką transakcję pasażerowi – chcącemu zapłacić za upgrade swojego miejsca – gdy fotele w klasie biznes są zajęte przez osoby, będące znajomymi i członkami rodzin personelu pokładowego. Czy zapłacili za taką zmianę? Ależ skąd.

– Wszyscy pracownicy Air India, którzy w dalszym ciągu będą dopuszczać się takiego procederu, zostaną objęci surowymi działaniami dyscyplinarnymi – informuje dyrektor zarządzający linii, Pradeep Singh Kharola.

Nie ujawniono skali takich działań. Ale podjęte środki, w tym list do wszystkich pracowników, świadczą dobitnie, że problem jest poważny.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej