Z ostatniej chwili

Jakie są rodzaje wyrzynarek?

jaka wyrznarka

Wyrzynarki pozwalają ciąć bardzo różne materiały. Są wobec tego bardzo funkcjonalne. Należy jednak dobrać narzędzie do swoich potrzeb i zgodnie z jego potencjalnym przeznaczeniem. Dlatego dziś przybliżymy wszystkie rodzaje oraz zastosowanie tych niezwykle przydatnych urządzeń.

Standardowe wyrzynarki

To najbardziej rozpowszechniony rodzaj. Można go kupić niemal w każdym sklepie ze sprzętem budowlanym, a nawet w zwyczajnych marketach. Tradycyjne wyrzynarki tną ruchem posuwisto-zwrotnym w górę oraz w dół. Użytkownik ma za zadanie wywierać nacisk i prowadzić cięcie po ustalonej wcześniej linii. Obsługa tego urządzenia jest więc niezwykle prosta, choć wymaga pewnego doświadczenia, aby docisk powodował odpowiednie zagłębianie się brzeszczotu i jednocześnie nie niszczył materiału. Można to jednak bardzo szybko opanować.

Wyrzynarki z podcinaniem

Podcinanie dodaje do ruchów posuwisto-zwrotnych (góra-dół) ruchy wahadłowe (w przód oraz w tył). W efekcie operator nie musi wywierać dużego nacisku na brzeszczot, co znacząco ułatwia cięcie. Tego typu wyrzynarka świetnie sprawdza się w przypadku grubszych materiałów, np. przy kilkucentymetrowym drewnie. Użycie w takim przypadku modelu tradycyjnego spowodowałoby nierówne cięcie, dlatego wyrzynarki z podcinaniem są znacznie lepszą alternatywą. Niestety, cechują się też wyższą ceną.

Włosowe wyrzynarki

Dzielą się na dwa rodzaje: mobline oraz stacjonarne. Pierwsze z nich nadają się do wykorzystania w przydomowym warsztacie. Drugie znajdują zastosowanie u profesjonalistów, którzy potrzebują niezwykle precyzyjnych narzędzi. Wyrzynarki włosowe są bowiem niezwykle stabilne dzięki systemowi mocowania na specjalnych stołach. To sprawia, że nadają się do cięcia bardzo dużych oraz bardzo małych elementów.

Wyrzynarki stołowe

Zgodnie ze swoją nazwą muszą pracować na przygotowanym do tego stole. Na korzyść tych wyrzynarek przemawia wysoka wydajność oraz dokładność. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku cięcia dużych, grubych obiektów. Dlatego wykorzystuje się je wyłącznie w profesjonalnych warsztatach, gdzie istnieje potrzeba obróbki takich elementów. Poza tym to najdroższe z dostępnych narzędzi na rynku.

Elektryczne i akumulatorowe wyrzynarki

Wymienione modele można jeszcze wyróżnić na podstawie rodzaju zasilania. Wyrzynarki elektryczne do działania potrzebują podłączenia kablem do prądu, co ogranicza ich mobilność. Są za to przeważnie mocniejsze i nie potrzebują przerw w pracy. Z kolei urządzenia akumulatorowe trzeba co jakiś czas naładować. Ze względu na baterię cechują się większą wagą, co utrudnia obsługę, ale można z nich skorzystać w miejscu, które nie ma dostępu do prądu.

Profesjonalne narzędzia w sklep.doko.pl

Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania w zakresie wyrzynarek. Posiadamy narzędzia pochodzące od uznanych producentów (m.in. Graphite czy Makita), które gwarantują wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego specjaliści sklep.doko.pl pomogą w wyborze modelu i rodzaju wyrzynarki.

2 Comments