Z ostatniej chwili

3 zawody, w których znajdziesz pracę w każdym mieście!

praca

Dzięki publikowanym co jakiś czas danym z Głównego Urzędu Statystycznego czy przez Barometr zawodów możemy dowiedzieć się, jakie stanowiska na rynku są obecnie najbardziej rozchwytywane. Poznajmy 3, których pozycje w 2022 są na czele list!

Lokalne rynki pracy

Trudno jest określić kondycję całego rynku pracy w Polsce, ponieważ sytuacja różni się od siebie w poszczególnych regionach. Jednak, dane statystyczne zdradzają kilka zawodów, które dają dużą szansę na zatrudnienie w każdym zakątku kraju. Jeśli wybierzesz jeden z nich, najpewniej nie będzie Ci doskwierać bezrobocie. Niezależnie, czy interesuje Cię praca w Chojnicach, Krakowie, czy Kaliszu. Jesteś ciekaw, jakie to zawody? Czytaj dalej!

Co przyniósł nam rok 2022

Mając to wszystko na uwadze, przejdźmy do pytania, jakie zmiany na rynku pracy przyniósł nam rok 2022. Zgodnie z informacjami podanymi przez Barometr Zawodów, pracowników brakuje w 30 zawodach (o jeden więcej niż w poprzednich latach). Na liście pojawili się psychologowie i psychoterapeuci, wrócili księgowi, a zniknęli krawcy i pracownicy produkcji odzieży. 

Nowością jest to, że po raz pierwszy w historii przeprowadzanych badań nie pojawił się żaden zawód nadwyżkowy. Czyli liczba kandydatów w danej branży nie przewyższa liczby miejsc pracy. Stało się tak nawet w przypadku ekonomistów, którzy do tej pory mieli trudności ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego zatrudnienia. 

Które zatem zawody dadzą nam największe prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia posady? Wybraliśmy 3, które powtarzają się najczęściej. 

Kierowca autobusu

Kierowcą autobusu może zostać każdy, kto uzyskał prawo jazdy kat. D oraz wyrobił tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) wydawany bezpłatnie przez Wydział Komunikacji. Pewnym ograniczeniem może się dla niektórych okazać wiek – na tym stanowisku wymagane jest ukończenie 24 lat bądź 21, gdy zrealizujemy szkolenie z kwalifikacji wstępnej. 

Oczywiście najpierw musimy zdać egzamin uprawniający nas do kierowania autobusem. Posiadacze kategorii C zapłacą za niego ok. 3500 zł, a reszta musi być gotowa na wydatek między 4500 do 5500 złotych. Następnym krokiem jest wyrobienie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz osób

A jak wyglądają pensje? Większość kierowców autobusów miejskich może liczyć na wypłatę wahającą się między 4500 a 5000 złotych brutto. Dużo lepiej zarabiają kierowcy autobusów turystycznych (od 5000 do 8500 tysięcy brutto) oraz oczywiście ci, którzy zdecydują się na pracę za granicą. Średnia miesięczna pensja w tej branży proponowana w Niemczech osiąga nawet 15 500 złotych brutto. 

Betoniarz i zbrojarz

O ile wakat kierowcy autobusu jest dostępny dla obu płci, w zawodzie betoniarza-zbrojarza przeważają mężczyźni. Wymaga on siły fizycznej, czasami pracy na dużych wysokościach lub wręcz przeciwnie – w tunelach i głębokich wykopach. Zajęcie to najczęściej wiąże się też z przebywaniem w hałasie i wśród zanieczyszczonego pyłem powietrza. 

Żeby ubiegać się o pracę na tym stanowisku, można zdecydować się na przyuczenie w Ochotniczych Hufcach Pracy, podjąć naukę w szkole branżowej lub skorzystać z kursu zawodowego. A co z zarobkami? Doświadczeni zbrojarze otrzymują pensje powyżej 5010 zł brutto, ale stawka początkowa najczęściej wynosi 3590 zł brutto. 

Pielęgniarka i położna

O tym, jak ważna jest w życiu społeczeństwa Służba Zdrowia, przekonaliśmy się podczas pandemii Covid-19. Kryzys minął, a w szpitalach i przychodniach nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników na różnych stanowiskach. Wśród nich są właśnie pielęgniarki i położne. 

Obydwa zawody poza gruntownym przygotowaniem merytorycznym wymagają także cech psychicznych, umożliwiających im wykonywanie powierzonych zadań. Pielęgniarki i położne powinny się odznaczać empatią, ciepłem, komunikatywnością, cierpliwością i wysoką odpornością psychiczną. Szczególnie na początku swojej kariery ciągła styczność z ludzkim cierpieniem i śmiercią, może być przytłaczająca dla wrażliwych osób. 

A co możemy powiedzieć o zarobkach? Pielęgniarki i położne z tytułem magistra, mogą liczyć na 5901,51 zł, te z tytułem specjalisty bądź licencjackim 4509,65 zł, a pozostałe 4064,25 złotych. 

Podsumowując, jeśli chcemy mieć pewność zatrudnienia, możemy wziąć wymienione zawody pod uwagę. Praca na fachowców w tych dziedzinach ciągle czeka!