Ogrzewanie domu czy mieszkania to sprawa, której z pewnością nie należy lekceważyć. Wybór optymalnych rozwiązań w dużym stopniu wpływa na energooszczędność przestrzeni, co ma bezpośredni związek z rachunkami, które właściciel będzie musiał płacić co miesiąc. Dobrym pomysłem jest zatem stosowanie rozwiązań innowacyjnych, łączących w sobie oszczędność z nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu można mieć pewność, że przez najbliższe lata zamontowany system będzie działał wydajnie, przynosząc spodziewane efekty.
Folia grzewcza sufitowa – rozwiązanie na miarę XXI wieku
Folia grzewcza jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, jednak szybko zyskuje zwolenników dzięki swoim właściwościom oraz uniwersalności. W powszechnej opinii kojarzy się ona wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym, jednak okazuje się, że jej możliwości są znacznie większe. Wiele osób szukających najlepszego ogrzewania do swoich domów, zadaje specjalistom pytania, czy folię grzewczą da się zamontować na suficie.
Folia może być wykorzystywana do wykonania systemów ogrzewania płaszczyznowego. Oznacza to, że z łatwością ułoży się ją zarówno na podłodze, jak i na ścianach czy właśnie na suficie. Sprawdzi się równie dobrze w kuchni, łazience, sypialni czy salonie. Korzystają z niej także firmy w swoich biurach, a nawet posiadacze camperów.
Zalety folii grzewczej
Do jej głównych zalet na pewno należy fakt, że z powodzeniem zmieści się tuż pod panelami. Folia jest cienka, nie wpływa więc na to, w jaki sposób właściciele zaaranżują przestrzeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników montowanych pod parapetami czy na ścianach praktycznie nie widać, że ogrzewanie w ogóle jest zamontowane. Jedyne co rzuca się w oczy, to mały panel do regulacji temperatury.
Folia grzewcza sufitowa nie powoduje cyrkulacji powietrza. Jest to więc o wiele lepsze rozwiązanie niż tradycyjne grzejniki dla osób z różnego rodzaju alergiami oraz wrażliwymi zatokami. Zdecydowanie mniej kurzu będzie unosić się w powietrzu.
Dobór mocy folii grzewczej na sufit
Przede wszystkim należy wspomnieć, że wybór samej folii grzewczej nie zależy wyłącznie od upodobania Klienta. Przed zakupem należy sprawdzić moc cieplną wszystkich pomieszczeń, w których będzie zamontowana. W skrócie folia grzewcza sufitowa powinna dysponować mocą zależną od termoizolacji obiektu.
Na rynku dostępne są folie o mocy w przedziale od 80 W/m2 aż do 400 W/m2. Dobrym pomysłem będzie dobranie folii o innej mocy na podłogę i sufit. W przypadku podłogi mamy źródło ciepła od razu pod stopami. Można więc montować folię o niższej mocy (do 130 W/m2). Na suficie jednak ciepło jest nieco oddalone, warto więc skorzystać z folii o mocy np. 160 W/m2, co pozwoli na równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu.
Oczywiście wszystkie szczegóły należy uzgodnić z fachowcami, którzy będą w stanie wybrać optymalne rozwiązanie w zależności od pomieszczenia. Folia grzewcza sufitowa sprawdzi się także w przypadku nowoczesnych sufitów podwieszanych.